piątek, 2 grudnia 2011

332. Polska

Twierdza Boyen to twierdza o kształcie gwiazdy, zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV. Ten ważny obiekt strategiczny położony jest w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi - Kisajno  i Niegocin.
Wzniesiona została na obszarze Prus Wschodnich liczącym ok. 100 ha i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.
Twierdza w Giżycku stanowi jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce, co czyni z niej niewątpliwie obiekt o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Twierdza Boyen przyciąga do siebie tłumy ludzi: nie tylko turystów, ale również ludzi nauki, znawców sztuki, a także licznych specjalistów z zakresu architektury obronnej. Dzieje się tak dzięki naturalnym walorom terenu twierdzy i jej otuliny oraz istniejącej już infrastrukturze (amfiteatr, galeria, schronisko młodzieżowe, kluby). 
Ciekawostka: Na terenie twierdzy funkcjonowało laboratorium oceniające jakość żywności dostarczanej do "Wilczego Szańca".
Nigdy tam nie byłam, mimo bliskości.. może kiedyś?
Podaję link do strony o Twierdzy - czyli dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć jeszcze więcej.

1 komentarze:

Petitek79 pisze...

Bardzo lubię zwiedzać takie obiekty. W Giżycku jeszcze nie miałem przyjemności.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...