piątek, 2 grudnia 2011

323. Chiny

Tą pocztówkę powinnam opisać w styczniu, a nie dopiero teraz. Mój 'chiński króliczek szczęścia'. Rok 2011 to w chińskim zodiaku rok królika z żywiołem metalu. Element metalu łączy się z pięknem, wdziękiem i spokojem na zewnątrz, ale wewnątrz – ze względu na charakter tego żywiołu – jest on bardzo twardy i silny jak hartowana stal. Tak więc tylko pozornie może być to spokojny rok, tak naprawdę nieuniknione mogą być dysharmonia lub napięcia.
Chiński nowy rok jest datą ruchomą i może wypadać w styczniu lub lutym. W tym roku, chiński nowy rok rozpoczął sie 3 lutego 2011 roku według kalendarza gregoriańskiego. 23 stycznia 2012 roku rozpocznie się chiński nowy rok smoka z żywiołem wody. Po dwóch tygodniach obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni, yuanxiaojie (元宵节).

Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. Od rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Głównym daniem są pierożki jiaozi (饺子). W przeciwieństwie do Europejczyków Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu i w gronie rodzinnym. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi hongbao (红包). O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard fangbianpao (放鞭炮). Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy. O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua (年画). W tym dniu ponownie składa się ofiary przodkom, a następnie odbywa się wspólne świętowanie na ulicach miasta, gdzie w towarzystwie muzyki i eksplozji petard oraz fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce lwów, wushi (舞狮).

2 komentarze:

Moniqee pisze...

Ja też chcę taką kartkę z chińskim rokiem :D Świetne są! :D

Susanna pisze...

Jaka fajna!! Rewelacyjna :) W ogóle to widzę, że kartkami tu obrodziło :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...