piątek, 2 grudnia 2011

324. Niemcy

Bawaria to to największy pod względem powierzchni kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
Bawaria należy do najbogatszych regionów współczesnych Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy (w tym samochodowy), lotniczy, włókienniczy, rafineryjny (ropa dostarczana jest rurociągami z portów Morza Śródziemnego).
Nazwa znanego producenta samochodów – BMW – znaczy "Bawarska Fabryka Silników" (Bayerische Motoren Werke).
Wysoko rozwinięte i wydajne jest też bawarskie rolnictwo. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich.
Na terenie Bawarii znajdują się 3 elektrownie atomowe: Isar 1 i Isar 2, Grafenrheinfeld, Gundremmingen. W miejscowości Garching (15km na północ od Monachium) znajduje się reaktor badawczy.
Ale patrząc na pocztówkę, wydaje się to taki spokojny region.
Chiem albo Chiemsee to jezioro w południowo-wschodnich Niemczech na Wyżynie Bawarskiej, u północnego podnóża Alp Salzburskich. Chiem jest polodowcowym jeziorem piedmontowym, powstałym podczas ostatniej epoki lodowcowej przed ok. 10 000 lat. Od północy zamyka je wał moren czołowych. Do jeziora Chiem wpływają rzeki Tiroler Achen i Prien, natomiast wypływa z niego jedynie rzeka Alz.
Z jeziorem Chiemsee wiąże się sprawa wydobytego w roku 2001 wykonanego z 18-karatowego złota kociołka o średnicy 50 cm i wysokości 30 cm ważącego ok. 10,5 kg. Kociołek spoczywał pod wodą w odległości ok. 200 m od brzegu koło miejscowości Arlaching. Został wydobyty przypadkowo przez nurka-amatora.
Kociołek był zdobiony w stylu zabytków celtyckich sprzed 2000 lat, ale ekspertyzy wykazały, że został wykonany w XX wieku, prawdopodobnie w okresie III Rzeszy. Twórca kociołka wzorował się przypuszczalnie na znalezionym w roku 1891 w Gundestrup w Danii srebrnym kociołku celtyckim.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...