środa, 22 lutego 2012

439. Włochy

UNESCO swap.
Neapol to miasto bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. We wrześniu i w grudniu rzesze turystów przyciąga Cud Świętego Januarego (patrona miasta).
Historyczne centrum Neapolu jest największe w Europie (1700 hektarów) i jest wymienione przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. W swojej historii Neapol był stolicą księstw, królestw i jednego imperium. Był też jednym z głównych ośrodków kultury. W bezpośrednim sąsiedztwie Neapolu znajduje się wiele miejsc, które są silnie związane z Neapolem z przyczyn historycznych, artystycznych i architektonicznych.
Jednym z zabytków, znajdujących się na pocztówce to Castel dell'Ovo, (Zamek Jajeczny) - średniowieczny zamek znajdujący się tuż koło dzielnicy Santa Lucia - niedaleko ścisłego centrum.
Zamek Jajeczny stoi na malutkiej wysepce, na której w VI wieku p.n.e. osiedlili się koloniści z Cumae i założyli pierwsze historyczne centrum miasta. W I wieku p.n.e. rzymski patrycjusz Lucjusz Licyniusz Lukullus wybudował na wyspie wspaniałą willę - Castellum Lucullanum. W V wieku n.e. została ona ufortyfikowana przez Walentyniana III. W 476 stała się zaś miejscem wygnania ostatniego cesarza Romulusa Augustusa - wygnanego przez Odoacera. Po 492 Eugippiusz ufundował w tym miejscu klasztor. Nazwa zamku pochodzi od średniowiecznej legendy, która głosi, że poeta rzymski Wergiliusz miał magiczne jajko. Wergiliusz zmarł i został pochowany w Neapolu, a jajko umieszczono w fundamentach zamku, żeby dodatkowo jeszcze go wzmocnić.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...