Newgrange to jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne (Brú na Bóinne ), znajdującego się w hrabstwie Meath w Irlandii. Jest najbardziej znanym ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc.
O miejscu tym mogłabym napisać wiele, bo i bardzo wiele informacji znalazłam. Różne źródła podają różny czas powstania tego zabytku (od 3200 lat p.n.e do 5000 lat p.n.e.), ale jedno jest pewne - jest starszy niż piramida w Gizie i starszy niż Stonehenge. Jedno jest pewne - został splądrowany prze duńskich najeźdźców, a mimo to, przez bardzo wiele lat mało kto wiedział o jego istnieniu.
Z Newgrange związane są liczne mity. Jeden z nich opowiada o Tuátha Dé Danann (Lud Bogini Danu), czyli o pierwszych irlandzkich bogach, którzy zstąpili z nieba i zamieszkali na ziemi przed Celtami. Dagda, najważniejszy z bogów, objął kopiec poprzez akt miłosny z Boand, boginią w postaci białej krowy, która później utopiła się w źródle rzeki Boyne, aby obdarzyć je swą boskością. Dagda najpierw pozbył się męża Boand, rozkazując mu oddalić się w celu załatwienia ważnej sprawy. Ze związku Dagdy i Boand narodził się Oengus zwany także Mac ind Oc (Młody Syn). W dawnej literaturze Newgrange nosi nazwę Brugh Mac ind Oc (siedziba Oengusa). Oengus występuję również w późniejszym cyklu feniańskim (Fenian Cycle) jako wybawca Diarmuida i Gráinne unoszący ciało śmiertelnie rannego Diarmuida do Newgrange, „aby tchnąć w niego życie, by przemawiał do mnie każdego dnia”. Wedle innej legendy, kurhan kryje groby królów Tary.
Jedno jest pewne - to magiczne i bardzo interesujące miejsce.
Jeżeli ktoś jest chętny o Newgrange można poczytać tutaj, tutaj albo tutaj.
piątek, 17 lutego 2012
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
3 komentarze:
świetna, świetna! w ogóle kartki z Irlandii to chyba jeszcze brzydkiej nie widziałam.
Ja chyba też nie... Mishi, Ty próbujesz mnie doprowadzić do frustracji wrzucając takie UNESCO-we cuda?!
Ja Was pocieszę - dostałam koszmarka z Irlandii ^^
Prześlij komentarz