wtorek, 21 lutego 2012

437. Niemcy

Ta oficjalna pocztówka bardzo mi się podoba. Naprawdę.
Münster – miasto na prawach powiatu, położone w północnej części kraju. Dawna, spolszczona nazwa miasta, dziś już rzadko używana, to Monastyr.
Münster jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Westfalii. Szacuje się, że co roku przyjeżdża tu ok. pięć milionów turystów. W 2004 roku nocowało ich tu pół miliona, z czego prawie 50 tysięcy było obcokrajowcami.
Dużą część stanowią Holendrzy, którzy przyjeżdżają masowo na zakupy podczas imprez jak jarmark wigilijny ale także i ze względu na powiązania miasta z dziejami Holandii: podpisanie pokoju westfalskiego w 1648 w Münster zapoczątkowało państwowość Królestwa Niderlandów, które odzyskało niepodległość od korony hiszpańskiej. W mieście przebywa także wielu innych, przede wszystkim młodych, obcokrajowców, studiujących tu na uniwersytecie i w innych szkołach wyższych.
Jednym z zabytków tego miasta jest Bazar Kupców – Prinzipalmarkt, wąski, długi plac w samym centrum miasta ze średniowiecznym zarysem. Otoczony jest kamienicami z charakterystycznymi szczytami i arkadami. Przy placu stoi tez ratusz i kościół św. Lamberta (St. Lamberti). Prinzipalmarkt jest swoistą galerią handlową i jednym z najbardziej ulubionych przez Niemców miejsc w całym kraju. 

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...