sobota, 12 maja 2012

598. USA

Sunshine Skyway Bridge to most kablowy znajdujący się w USA nad zatoką Tampa. Sunshine Skyway Bridge jest najdłuższym wykonanym z betonu mostem kablowym, jego długość wynosi 8851,4 metra. Budowa rozpoczeła się w maju 1980 r. a zakończyła kwietniu 1987 r. Most został wykonany ze stali oraz betonu, a budowa kosztowała 244 miliony dolarów. Jezdnię podtrzymuje 21 stalowych kabli, a te składają się z jeszcze mniejszych dziewięcio calowych przewodów. Dziennie przejeżdża tędy 20 000 samochodów. W pobliżu mostu znajduje się bardzo ruchliwy port, dlatego też by nie był przeszkodą dla większych statków wznosi się 50 metrów nad poziomem wody.
Należy on do grupy najpopularniejszych mostów które powstały po 1970 r. ze wzgledu na to, że kable podtrzymujące konstrukcję są pomalowane na jasno-żółty kolor, taki jaki mają taksówki.
Sunshine Skyway Bridge ma ciekawą historię, a mianowicie wcześniej w tym samym miejscu stał inny czteromilowy most. Most ten powstał w roku 1954. W 1969 roku zbudowano identyczny drugi most, równoległy do starego i w ten sposób uzyskano cztery pasy ruchu. Niestety 9 maja 1980 r. w czasie gwałtownej burzy frachtowiec "Summit Venture" uderzył w most. Do wody wpadło ponad 250 m. konstrukcji, zabijając 35 osób. Departament Transportu Florydy już następnego dnia zadecydował o skonstruowaniu lepszego i bezpieczniejszego mostu. Ze względu na to jak zniszczony został jego poprzednik, bardzo duży nacisk został położony na ochronę przed statkami. Rozwiązaniem okazały się duże betonowe wyspy zwane "delfinami" które mają absorbować niechciane uderzenia. "Delfiny" są w stanie wytrzymać uderzenie ważącego 87 000 ton statku płynącego z prędkością 10 węzłów.
Od otwarcia w 1987 r. Sunshine Skyway wygrał tuzin nagród w kategorii inżynierii i projektów.

1 komentarze:

Petitek79 pisze...

Niesamowita konstrukcja!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...