sobota, 12 maja 2012

568. Litwa

Praktycznie każda stolica Europy posiada swoje charakterystyczne właściwości i symbole. Dla Londynu to mgła i Big Ben, dla Paryża - wieża Eiffla i haut-couture, dla Moskwy Kreml i zwariowany rytm. W przypadku Wilna, podstawowymi jego właściwościami okazują się stare miasto, kawa i jazz
Stare miasto w Wilnie to kilka bloków, starych will, kościołów, soborów i wież, które powstawały w ciągu ostatnich pięciuset lat. Na starym mieście znajduje się dowód dawnej wielkości Litwy - Zamkowa góra z wieżą Giedymina. U jej podnóża rozmieszczony Katedralny plac - serce Wilna - ze słynnym kościołem katedralnym Świętego Stanisława.
Stare miasto jest uważane za jeden z największych centrów historycznych Wschodniej Europy. Zwykły turysta, przyjechawszy na odpoczynek do Wilna, często nie wydostaje się za jego granice. I winne temu nie tylko rozmiary miasta. Sienamijestis (tak po litewsku brzmi nazwa starego miasta) po prostu przyciąga do siebie turystów. W 1994 Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...