wtorek, 31 stycznia 2012

394. Niemcy

Kartka z RR "CityViewcards" z Niemiec.
Monachium to stolica Bawarii. A Bawaria z czym się kojarzy? Oktoberfest! Swoją drogą w Bawarii jest aż 5 obiektów z listy UNESCO! I ten zamek z bajki....
Wracając do Monachium - miasto położone jest nad rzeką Izarą, nazywane często drugą stolicą Niemiec. Tradycyjnie jak większość europejskich miast tak i to składa się z dwóch odmiennych światów - historycznego i współczesnego. Najbardziej charakterystycznym monachijskim obiektem zabytkowym jest z pewnością Frauenkirche czyli Kościół NMP wzniesiony na miejscu XIII wiecznej kaplicy, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są dwie bliźniacze wieże przykryte nietypowymi kopułami z miedzianej blachy. Peterskirche to drugi z kolei kościół pod wezwaniem św. Piotra, stanowiący wizerunek miasta a jednocześnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc zabytkowych. W obrębie dawnych murów fortyfikacyjnych, których fragmenty nadal jeszcze można zobaczyć w mieście znajduje się wiele innych kościołów, a także mało atrakcyjny architektonicznie ratusz na rynku Starego Miasta. Starówka jest tu typowa dla niemieckich miast, pełna mieszczańskich domów i wąskich ulic. Znajduje się tu również ogromny XIV-wieczny zespół pałacowy, posiadający aż osiem dziedzińców i kilkanaście pałacowych skrzydeł. Niezwykle interesujący jest też Konigsplatz jako miejsce skupiające znane XIX-wieczne budowle, w tym gmach Zbiorów sztuki Antycznej.
Jak sobie tak zaczęłam czytać o Monachium (nigdy tam nie byłam), to wydaje się kolejnym atrakcyjnym miejscem do zobaczenia. Trzeba pojechać!

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...