czwartek, 12 stycznia 2012

357. Chiny

Terakotowa Armia (兵馬俑; "Figury grobowe żołnierzy i koni") to armia ośmiu tysięcy figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny). Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, w odległości 1,5 km na wschód od jego sarkofagu, na terenie dzisiejszej prowincji Shaanxi. W trakcie pochówku cesarza w 210 p.n.e. cała armia również została zakopana pod ziemią. Według wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.
 Tego największego odkrycia archeologicznego XX. wieku przypadkowo dokonali trzej wieśniacy podczas kopania studni.
Każda figura posiada cechy indywidualne, każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Nogi każdej z rzeźb są pełne, natomiast korpus i głowa puste w środku, co ułatwiało ich transport i łączenie. Wśród figur żołnierzy znajdują się również postaci medyków i zwykłych cywili.
Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane. Kolory zachowały się do czasu odkrycia w 1974, jednak po wydobyciu na powietrze barwy zaczęły stopniowo zanikać. Według naukowców, pod ziemią spoczywa jeszcze blisko 5000 posągów
Terakotowa Armia określana jest mianem ósmego cudu świata. Od 1987 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kartka otrzymana w ramach swapu unesco :)

5 komentarze:

Laura pisze...

I jakoś nikt nie pamięta pewnie imion tych biednych trzech wieśniaków, bo nie byli wielkimi archeologami. Pocztówka niesamowita, pamiętam, że jakieś 2-3 lata temu można było zobaczyć część terakotowej armii w Polsce.

Pasażerka pisze...

wow! aż trudno uwierzyć, że taką fenomenalną kartkę stworzono w Chinach :D

Karo pisze...

No, byli w SCC :) Byłam oglądać xD

Dominik pisze...

Chyba powinien być numer 357 a nie 257

Karo pisze...

No powinien być :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...