niedziela, 15 stycznia 2012

359. Włochy


Wybrzeże Amalfitańskie - Costiera Amalfitana - leży na południowej części Półwyspu Sorrentyńskiego (Penisola Sorrentina). Około 50 km. na południe od Neapolu.
Wybrzeże Amalfitańskie obejmuje strefę nadmorską, ciągnącą się wzdłuż morza przez około 50 km. i zaczynającą się od miejscowości Vietri a kończącą się na Positano. Wybrzeże Amalfi ze względu na swoją nieprzeciętną urokliwość nazywa się też Boskim Wybrzeżem (Divina Costiera). Miejscowości ciągnące się wzdłuż wybrzeża to: Vietri (jego część nadmorska), Cetara, Maiori, Minori, Tramonti, Ravello, Scala, Atrani, Amalfi, Agerola, Conca dei Marini, Furore, Praiano i Positano. Costiera Amalfitana znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.
Nie można określić dokładnie kiedy Costiera Amalfitana została zasiedlona przez pierwszych mieszkańców, ale już od zamierzchłych czasów prehistorycznych notuje się ślady człowieka, o czym świadczą szczątki czy pozostałości prehistorycznych siedlisk ludzkich.
Do pierwszych mieszkańców Wybrzeża Amalfitańskiego zaliczyć można Etrusków, zamieszkujących część nadmorską Vietri.
Największy splendor Wybrzeże Amalfitańskie osiągnęło w epoce starożytnego Rzymu. To właśnie w tym okresie wielu rzymskich patrycjuszy decydowało się na budowę swoich bogatych rezydencji porozrzucanych po całym Wybrzeżu Amalfitańskim.
Drugim ważnym okresem dla Wybrzeża Amalfitańskiego był okres świetności Republiki Amalfi, Republiki Morskiej wraz z Pisą, Genuą i Wenecją, (Repubblica di Amalfi, Repubblica Marinara, Pisa, Genova, Venezia). Historia świetności ówczesnych republik jest świętowana do dnia dzisiejszego, co roku organizuje się tu znane na całym świecie Regaty i imprezy folklorystyczne.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...