czwartek, 26 stycznia 2012

382. Kanada - WEM - największe CH w Ameryce Północnej

Kocham kartki z Kanady od Eluni (dziękuję Kochana:*)
Przyszła sobie kopertka i list i nie wiem, co bardziej mnie ucieszyło, natomiast wiem, że kartki zaprezentuję.
West Edmonton Mall (WEM) to największe centrum handlowe w Ameryce Północnej i piąte na świecie, położone w zachodniej części miasta Edmonton, prowincja Alberta w Kanadzie.Było największym centrum na świecie do 2004 roku. Zostało założone przez braci Ghermazian. WEM zajmuje powierzchnię ok. 570,000m2, posiada ok. 800 sklepów i stoisk, 20,000 miejsc parkingowych, a przy obsłudze pracuje ok. 23,000 pracowników.
W środku centrum handlowego znajduje się, oprócz tych wszystkich sklepów (których obejście, takie normalne zajmuje duuuużo czasu), wesołe miasteczko, lodowisko, hotel, sale kinowe, kaplice, kawiarnia internetowa, kluby, bary, teatr, sztuczna plaża, jeziorko z delfinami i Santa Marią (statek Kolumba) oraz łódź podwodna. Sporo atrakcji.
CH zostało otwarte w 1981r, i od tego czasu rozbudowano je aż trzykrotnie, ale nie ma się co dziwić, jak coraz to nowsze firmy chciały mieć tam "swój kawałek podłogi". W 2010r  otworzyła swój pierwszy kanadyjski sklep w CH Victoria Street.
Wesołe Miasteczko, na terenie WEM początkowo nosiło nazwę "Fantasyland", jednak poprzez spór z Disneyem, zmieniono nazwę na Galaxyland. Był to lipiec 1995r. Ten wielki park rozrywki znajduje się w północnej części kompleksu handlowego. Oferuje on 24 różnego rodzaju przejażdżki - 8 słabych, 9 takich pośrednich i 7 kolejek z dreszczykiem, w tym Mindbender - potrójna pętla roller coastera, oraz kilka innych spirali prawoskrętnych.TUTAJ można znaleźć dane techniczne kolejki, oraz opis wypadku, który miał miejsce w 1986r. W wypadku zginęły 3 osoby. Mimo tego, kolejka ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Oprócz kolejek są też tutaj place zabaw dla najmłodszych i inne rodzaje rozrywki dla małych dzieci.
W WEM znajdziemy także World Waterpark - największy na świecie kryty park wodny. Został wybudowany w 1985 roku i zajmuje powierzchnię 20.000m2. Znajduje się tutaj także największy basen ze sztucznymi falami (dochodzą nawet do dwóch metrów).
CH posiada także Cavers Sea Life - jeziorko z słoną wodą oraz repliką Santa Maria.
Zarówno replika statku, jak i łodź podwodna służyły do zbierania środków dla dzieci ubogich. Nie tylko pieniądze były zbierane - zabawki, książki, i inne potrzebne rzeczy. Jeziorko jest także domkiem dla zwierząt morskich (co prawda nie ma ich wiele, ale zawsze). Jest to dodatkową atrakcją dla turystów i kupujących.
Centrum Handlowe ma zamiar się powiększych o dodatkowe 30.000 m2 aby pomieścić nowe sklepy, kluby sportowe, w tym La Maison Simons, i będzie cztery razy większy od największego w chwili obecnej sklepu H&M. Swoją drogą, nie wiedziałabym, co najpierw mam robić - zakupy, zwiedzać, chodzić, bawić się? Dla mnie SSC w Katowicach jest już dużym CH, a co dopiero taki...

2 komentarze:

Pasażerka pisze...

to zdecydowanie nie dla mnie. nie lubię centrów handlowych, więc piąte co do wielkości na całym świecie doprowadziłoby mnie chyba naprawdę do zawału!

Krajcar pisze...

moloch, koszmar. byłem trzy lata temu w Edmonton przejazdem.. trzeba kupić przewodnika, żeby zaprowadził nas do sklepów, które nas interesują! biegi na orientację w takim miasteczku.. to by było coś :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...