piątek, 20 stycznia 2012

366. Niemcy

Pierwsza kartka ze swapu z FB z UNESCO. Nie wiem, czy tylko ja mam takiego pecha, czy tak trafiam, ale czy swapy fb, czy gdzie indziej.. trafiają mi się nieciekawe. Mam kilka perełek, ale zazwyczaj..
No nic. Jako że nie umiem niemieckiego, bezczelnie skopiuję opis obiektu z wikipedii.
Rezydencja biskupia w Würzburgu – pałac biskupi w Würzburgu, jeden z najznamienitszych zabytków architektury barokowej w Europie, porównywany często do pałaców Schönbrunn w Wiedniu oraz Wersalu. Zaprojektowany przez Balthasara Neumanna na zlecenie książąt biskupów Jana Filipa von Schönborn oraz jego brata Fryderyka Karola w 1720 został ukończony w 1744.
Rezydencja słynie z bogato zdobionych wnętrz. Na szczególną uwagę zasługuje główna klatka schodowa z największym na świecie malowidłem plafonowym autorstwa włoskiego malarza Giovanniego Battisty Tiepolo. Pałac otaczają ogrody w stylu barokowym. Rezydencja uległa znacznemu zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, a jej restauracja trwała do 1987.
W 1981 rezydencja w Würzburgu wraz z otaczającymi ją ogrodami oraz placem pałacowym została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

1 komentarze:

Moniqee pisze...

Mam kartkę z tej serii i jakoś średnio mi się podoba. Ostatnio w mojej kolekcji pojawiają się perełki, które sama wybieram. Takie swapy to chyba jedyny sposób na zdobycie wymarzonych widoczków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...