sobota, 15 grudnia 2012

660. USA/UK - UNESCO

Czasami mam problem, aby zaklasyfikować jakąś pocztówkę. Ta kartka została wysłana z USA, przedstawia chyba najsłynniejsze kamienie na całym świecie, będące jednym z obiektów UNESCO.
Stonehenge jest najstarszym miejscem kultu związanym z obrzędami na cześć księżyca i słońca. Wiek kamiennego kręgu Stonehenge datuje się na X w. p.n.e. Znajduje się on około 150 kilometrów na północ od Londynu niedaleko Salisbury. Archeologowie z astronomami wysuwają przypuszczenie, że budowla ta miała podwójne znaczenie. Po pierwsze była miejscem kultu, a po drugie była ówczesnym obserwatorium astronomicznym. Jednak jaką rolę w rzeczywistości pełniło Stonehenge do końca nie wiadomo.
Mistycyzm tkwiący w tajemniczej konstrukcji od wieków inspiruje do tworzenia niezliczonych legend na jej temat. Jedna z nich mówi o magicznym powstaniu kręgów przypisywanemu Merlinowi – czarownikowi króla Artura. Inna opowiada historię kamienia Heelstone, którym diabeł rzucił w ukrywającego się w kręgach mnicha przygniatając mu piętę i unieruchamiając kapłana. Tajemnica miejsca przyciągnęła także druidów, którzy zarówno w zamierzchłych czasach, jak i współcześnie, czcili pośród monolitów przesilenie letnie. W 1985 roku władze zakończyły jednak ten proceder argumentując swoją decyzję obawą przed zniszczeniem obiektu.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...