piątek, 7 grudnia 2012

658. Polska - UNESCO

Żubr w puszce tfuu w puszczy ;) A konkretniej w Puszczy Białowieskiej. Kolejny punkt unesco z Polski w kolekcji :)
Białowieski Park Narodowy – położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży. Drugi po "Parku Narodowym w Pieninach" park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych parków narodowych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.

Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 1992 r. UNESCO rozszerzyło status obiektu dziedzictwa światowego na przylegający doń od wschodu fragment białoruskiego parku narodowego "Bieławieżskaja Puszcza", podlegający ochronie ścisłej (4500 ha). W ten sposób powstał w Puszczy Białowieskiej jeden z siedmiu na świecie i trzech w Europie transgraniczny obiekt dziedzictwa światowego.

2 komentarze:

Pasażerka pisze...

muszę w końcu zobaczyć te żubry białowieskie!

Laura pisze...

O, to jest właśnie te polskie UNESCO, którego ciągle złapać nie umiem :D Ale skoro Tobie się udało, to mi się też uda :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...