piątek, 7 grudnia 2012

639. Finlandia

Helsinki, moje piękne Helsinki.
Plac Senacki (Senaatintori) to plac w centralnej części Helsinek w bezpośrednim sąsiedztwie Kauppatori nad Zatoką Fińską. Jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc stolicy Finlandii. Do XIX wieku Plac Senacki nie był placem a miejscem chaotycznie zabudowanym. W 1822 wybudowano budynek dla senatu, gabinetu rządowego i sądu najwyższego Wielkiego Księstwa Finlandii, po uzyskaniu niepodległości w 1918 znalazł tam miejsce rząd kraju; obecnie znajduje się tam siedziba premiera Finlandii. Po przeciwnej stronie placu znajduje się siedziba Uniwersytetu Helsińskiego, wybudowana w 1832. Od północy plac wieńczy charakterystyczny biały budynek katedry luterańskiej zaprojektowany przez Carla Ludwiga Engla budowany w latach 1820-1850. W centralnym miejscu placu znajduje się pomnik cara Aleksandra II wzniesiony w 1894.
Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko) jest jednym z najlepiej rozpoznawanych obiektów w Helsinkach. Co roku kościół odwiedza ponad 350 000 ludzi. Część z nich to wierni regularnie uczęszczający do tego kościoła, jednak większość stanowią turyści.
Katedra jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym, a jej fundamenty narysowane są na stały kształt greckiego krzyża. Sklepienie jakie się tu znajduje, jest typu gwiaździstego nad korytarzem głównym, i w kształcie kulistym pod kopułami.
Do czasu odzyskania przez Finlandię niepodległości w 1917 roku katedra nosiła nazwę Nikolainkirkko (kościół św. Mikołaja-od imienia cara Rosji), a następnie zmieniono ja na Suurkirkko(wielka/duża katedra). Gdy w 1959 roku na Placu Senackim wybuchł pożar, katedra stanęła w płomieniach, jednak dzięki grubym murom większość pamiątek nie uległa zniszczeniu.
Schody prowadzące do wejścia są ulubionym miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. W krypcie mieści się kawiarnia.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...