piątek, 7 grudnia 2012

655. Wielka Brytania, Irlandia Północna - UNESCO

Pocztówka otrzymana od Sylwii, w ramach wymiany :)
Grobla Olbrzyma (Droga Olbrzymów Giant's Causeway) to oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim). Odkryta została w roku 1692 przez ówczesnego biskupa miasta Derry. Dopiero w końcu XVIII wieku droga zyskała znaczenie dla świata, gdy lord biskup Derry Frederick Herrey wskazał ją środowisku naukowemu.
Składa się z około 37 tysięcy ciasno ułożonych kolumn bazaltowych, które uformowały się podczas erupcji wulkanicznej 50-60 mln lat temu. Większość kolumn ma podstawę sześciokątną, choć niektóre mają mniej lub więcej boków. Najwyższe z kolumn mają około 12 metrów wysokości.

Według irlandzkiej legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill (Finn McCool), przywódca wojowniczej bandy Fianna, który chciał przejść do Szkocji suchą stopą i tam pokonać swojego odpowiednika. Jednak gdy przeszedł i zobaczył, jak wielki jest szkocki olbrzym, w panice uciekł i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii i zobaczył "dziecko", przeraził się. Jeśli tak duże jest dziecko, to jak wielki musi być dorosły. Uciekając do Szkocji po drodze porąbał Groblę by Irlandczyk nie mógł za nim wrócić.
Giant's Causeway to kolejny obiekt UNESCO w mojej kolekcji.
 

1 komentarze:

Maria pisze...

Właśnie czytałam wczoraj o tej grobli! :) Ale nawet nie wiedziałam, ze to UNESCO.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...