wtorek, 27 marca 2012

509. Islandia

Żeby nie było, że ciągle wrzucam UNESCO ^^
Reykjavík to stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Jest też najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata.
W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiębiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy.
18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. Od tej pory Reykjavík ciągle rozwija swój potencjał ludnościowy - w XX wieku zwiększył liczbę mieszkańców blisko 10-krotnie. W 1911 założono tu pierwszy w Islandii uniwersytet - Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).
W 2000 roku Reykjavík był jednym z dziewięciu Europejskich Miast Kultury.
Ciekawy artykuł na temat stolicy Islandii można znaleźć tutaj.

piątek, 23 marca 2012

508. USA - UNESCO

Park Narodowy Glacier (Glacier National Park) to park narodowy położony w północno-zachodniej części stanu Montana w Stanach Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. Utworzony w 1910 roku park zajmuje powierzchnię 4102 km² i obejmuje swoim zasięgiem dwa pasma górskie w obrębie Gór Skalistych. Na jego obszarze znajduje się kilka dużych – o długości 8-10 km – i kilkaset małych jezior polodowcowych, oraz żyje ponad 1000 gatunków roślin i setki gatunków zwierząt. Znajduje się w nim również kilkadziesiąt lodowców, od których wywodzi się nazwa parku, którą można dosłownie przetłumaczyć jako "park narodowy lodowców". W porze letniej występują liczne wodospady i kaskady utworzone z bardziej obfitych wód roztopowych. Park zarządzany jest przez agencję federalną National Park Service, jest otwarty przez cały rok i odwiedzany przez około 2 miliony turystów rocznie.
Na północy Park Narodowy Glacier graniczy z Parkiem Narodowym Waterton Lakes położonym w Kanadzie. Łącznie oba parki, powołane do życia w obliczu zagrożenia środowiska przyrodniczego w II połowie XIX wieku przez poszukiwaczy złota, ropy naftowej i innych bogactw naturalnych, tworzą ustanowiony w 1932 roku Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier. W 1976 roku został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO, a w 1995 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

507. Indonezja - UNESCO

Najkrócej na liście dziedzictwa UNESCO, bo od 2004 roku, są zasoby lasów deszczowych na Sumatrze. Tropikalne lasy, rozciągające się na obszarze 2,5 mln ha, obejmują 3 parki narodowe: Gunung Leuser, Kerinci Seblat oraz Bukit Barisan Selatan. Miejsce to zapewnia doskonałe warunki dla trwałego rozwoju niezwykle bogatej i zróżnicowanej flory i fauny Sumatry, wśród której jest również wiele gatunków zagrożonych. Wpisany obszar daje schronienie ok. 10000 gatunkom roślin, w tym 17 endemicznym; ponad 200 gatunkom ssaków oraz ok. 580 gatunkom ptaków, z których 465 to gatunki miejscowe, a 21 – endemiczne. Spośród ssaków, 22 gatunki są rdzennie azjatyckie, ale nie występują nigdzie indziej na archipelagu, a występowanie 15 ogranicza się do Indonezji. Wśród tych ostatnich jest endemiczny rodzaj orangutana, żyjącego na Sumatrze.
znaczek z Indonezji

506. USA

Kapitol Stanów Zjednoczonych (United States Capitol) to budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (Capitol Hill) w Waszyngtonie (stolicy USA), pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).
Budynek w oryginale został zaprojektowany przez dr. Williama Thorntona, a następnie zmodyfikowany przez Benjamina Latrobe'a oraz Charlesa Bulfincha. Obecna kopuła oraz skrzydło Izby i Senatu są autorstwa Thomasa U. Waltera pod nadzorem Edwarda Clarka. Budowano go w latach 1793-1865.
Kamień węgielny pod budowę położył Jerzy Waszyngton. Po pożarze w 1814 r. Kapitol został przebudowany, dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii. Kopułę rotundy budynku Kapitolu zdobi Apoteoza Waszyngtona, ogromny fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego namalowany w 1865 roku.
W wielu stolicach amerykańskich stanów stoją budynki rządowe wzorowane na Kapitolu.
Budynek Kapitolu mógł być jednym z celów ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że samolot odbywający Lot United Airlines 93 miał uderzyć w Kapitol. Jednak próba jego odbicia z rąk terrorystów podjęta przez znajdujących się na pokładzie pasażerów i członków załogi spowodowała, że samolot nie osiągnął celu terrorystów i rozbił się w Pensylwanii.

505. Indonezja - UNESCO

Park Narodowy Ujung Kulon (Zachodni kraniec) położony jest na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Jawy, Banten, Indonezja. Obejmuje swoim zasięgiem grupę wulkanicznych wysp Krakatau i inne wyspy, w tym Panaitan, Handeuleum i Peucang w Cieśninie Sunda.
Ujung Kalon jest pierwszym Parkiem Narodowym Indonezji wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 dzięki posiadaniu największych powierzchni nizinnych lasów tropikalnych na Jawie.
Jest również jednym z zaledwie dwóch obszarów występowania zagrożonych wyginięciem Nosorożców Jawajskich. Liczebność ludności zamieszkującej park waha się od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu, a jeszcze mniejsza liczba mieszkańców (10 lub mniej) zamieszkuje Park Narodowy Cát Tiên w Wietnamie.
W Parku chroni się 57 gatunków rzadkich roślin. 35 gatunków ssaków m.in Banteng, Gibon Srebrzysty, Lutung Jawajski, Makak Jawajski, Lampart, Kanczyl Jawajski i Sambar Jawajski. Występują tam też 72 gatunki gadów i płazów i 240 gatunków ptaków.
Co do znaczków, to są świetne!


504. Rosja

Kolejna kartka z Woroneża. Poprzednie znajdują się tutaj i tutaj. Właściwie o mieście napisałam już dosyć dużo, ale starałam się poszukać innych ciekawostek.
Dla zainteresowanych tutaj znajduje się artykuł, dotyczący rzekomego lądowania UFO w Woroneżu (chyba najsłynniejszego, nie licząc Roswell.

503. Białoruś

Oficjalna kartka z Białorusi.
Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł (znane od neolitu). Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku.
Rzemieślnik zajmujący się garncarstwem to garncarz albo garncarka. Materiałem garncarskim jest pospolita glina. Glina powinna być jednorodna, bez grudek i zanieczyszczeń. Aby osiągnąć taki stan garncarze wykonują szereg prac przygotowawczych. Zaopatrują się w glinę jesienią, aby w zimie dobrze przemarzła. Glinę polewa się obficie wodą, aby się "zlasowała". Porcję gliny do przerobu ubija się młotem w "słup". Ze słupa sierpem lub specjalnym strugiem odcina się "strużyny". Strużyny zwija się w "pecyny", suszy i miele. Czynności te powtarza się po kilka razy. Porcję gliny "wygniata się" z wodą na ławie (podobnie jak ciasto) i formuje w wałek. Z wałka garncarz odcina kawałek zwany "klusem", wielkością odpowiedni do formowanego naczynia i przykleja go do górnej tarczy koła garncarskiego. Następnie, cały czas obracając kołem, zwilżonymi w wodzie rękami najpierw wydłuża i zaokrągla bryłę gliny, po czym kciukami wygniata w środku otwór i formuje dno naczynia. Operując jedną ręką wewnątrz a drugą na zewnątrz garncarz "wyciąga" ścianki naczynia w kształcie walca. Kolejny etap to modelowanie: wykonanie "wrębu" (górnej krawędzi) oraz "brzuśca". Uformowane naczynie wygładza się szyńcem i ewentualnie ozdabia rytem. Pracę kończy odcięcie gotowego naczynia drutem.
Tutaj znajduje się polski portal o garncarstwie.  O, a tutaj można znaleźć ciekawe rzeczy.

502. Finlandia

Od X wieku u ujścia rzeki Kokemäenjoki rozwijała się osada, która stałą się lokalnym ośrodkiem handlowym. Obecne Pori zostało założone przez Jana III Wazę (fiń. Juhana Herttua lub Juhana III) w roku 1558. Rozwój zawdzięcza położeniu poniżej miasta Ulvila, dzięki czemu mogło przejąć funkcje handlowe pełnione przez tę osadę. Przez port importowane były towary do północnej Finlandii, głównie: przyprawy, wino i tkaniny. W XVII wieku wojny prowadzone przez Szwecję doprowadziły do załamania handlu, co odbiło się na rozwoju miasta. W 1765 roku przywrócono miastu prawo do prowadzenia handlu zagranicznego. W 1809 roku Finlandia stała się częścią Imperium rosyjskiego, jednak nie odbiło się to negatywnie na relacjach handlowych miasta. Dynamicznie rozwijał się przemysł drzewny. W 1895 roku ukończono budowę linii kolejowej do Tampere. Miasto rozwijało się także jako ośrodek kultury, wydawano kilka gazet, powstała biblioteka i muzeum.

501. Holandia

Oficjalna ikeowska kartka z Holandii. Na kartce napisane 'Norrland'. Norrland (lub Norrlandia) to nazwa najbardziej na północ wysuniętej części Szwecji, jeden z czterech historycznych krajów Szwecji. Nie jest ona żadną administracyjnie wyróżnioną jednostką, jednak występuje powszechnie w codziennym języku. Ludzie z południowej części Szwecji określają często w ten sposób bliżej nieokreśloną "północną Szwecję". Jednak taka swoboda w określaniu jest często traktowana przez mieszkańców północy z dużą rezerwą, gdyż nie ma podobnego określenia na bliżej nieokreślone południowe rejony państwa.
Do tego była herbatka, więc nie będę narzekać ;)

środa, 21 marca 2012

500. Finlandia

Kartka ta jest dla mnie bardzo, bardzo ważna. Zobaczyłam ją w Nivali, zakupiłam, a wypisał i wysłał ją mój mąż. Jest moim osobistym wspomnieniem, moją nadzieją. Zakochałam się w niej, tak samo jak zakochałam się w pewnych cudownych chwilach, w pewnym cudownym uśmiechu, w pewnych cudownych oczach.
Nie znajdę słów, by powiedzieć, ile ta kartka dla mnie znaczy, a znaczy bardzo, bardzo wiele.

Dziękuję Ci...

499. Niemcy

Oficjalna kartka z Niemiec. Duisburg to miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Miasto leży nad Renem i jest dużym ośrodkiem przemysłowym. Duisburg uzyskał prawa miejskie w 1279 roku.Miasto posiada własne radio. W każdy wtorek od 19:05 do 19:30 jest w nim nadawana audycja po polsku. W Duisburgu 24 lipca 2010 roku odbył się największy plenerowy festiwal muzyki elektronicznej Love Parade odbywający się w Niemczech od 1989 roku. Jedynym wejściem i wyjściem był tunel na stary dworzec towarowy, w którym mogło zmieścić się jedynie 250 tys. osób, przy czym na paradę przybyło aż 1,4 miliona osób. W wyniku chaosu, który powstał z powodu blokady ruchu przez policję w tym tunelu wybuchła panika, w której zginęło 21 osób a ponad 340–500 zostało rannych. Po tym zdarzeniu ogłoszono, że Love Parade nigdy więcej się nie odbędzie.

498. Finlandia

Komunikacja miejska (z wyjątkiem pociągów podmiejskich) w Helsinkach działa pod kierownictwem HKL. Na pocztówce możemy zobaczyć HKL 80 jadący na trasie Herttoniemi(M) - Roihuvuori - Roihupelto (o tutaj można nawet rozkład znaleźć). W Helsinkach chyba wszystkie te tramwaje są takie same (kolorystycznie). Ogólnie z tego co wyczytałam, to transport w Helsinkach jest dosyć wygodny i specyficzny. Są różne rodzaje biletów - na metro, na tramwaj, na autobusy (istnieje turystyczna linia "T"), oraz na wszystko razem, zarówno po mieście jak i regionie. Jak kupimy ten ostatni to bez przeszkód jeździmy wszędzie i wszystkim. Och, szkoda, że u nas nie ma takiej możliwości ;)

poniedziałek, 19 marca 2012

497. Chiny - UNESCO

Pocztówka, w której jestem po prostu zakochana!
Jiuzhaigou (Jiǔzhàigōu = Dolina Dziewięciu Palisad) to rezerwat przyrody w północnej części chińskiej prowincji Syczuan, w 1992 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Rezerwat charakteryzuje się scenerią górską - występują tu skaliste turnie, liczne wysokogórskie jeziora, wodospady i gęste lasy. Część doliny objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Jiuzhaigou. Żyje tu kilka zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. panda wielka i takin seczuański.
Na terenie doliny żyją na stałe niewielkie społeczności Tybetańczyków. Oprócz ich osad atraktcją regionu są także cz'oten - tybetańskie stupy oraz świątynia Zaru Shi.

496. Polska - UNESCO

Oświęcim i obóz koncentracyjny to temat dość drażliwy dla Polaków. Swego czasu nie chciałam ani wysyłać pocztówek z nim, ani go mieć, ale człowiek do pewnych rzeczy dorasta. To jeden z boleśniejszych zabytków naszego kraju, ale nie możemy z niego robić nie wiadomo czego. Zginęło tam zbyt wielu ludzi, mój pradziadek miał to szczęście, że był jednym z tych ocalonych.
Jest to pewien symbol, ale każdy powinien to uszanować. Nie róbmy z obozu szopki, nie krzyczmy na siebie nawzajem, nie obwiniajmy dzisiejszych pokoleń o to, co stało się prawie wiek temu. Nie odpowiadajmy za grzechy przodków, tylko uczmy się na nich. Tam wszyscy powinni być równi wobec wszystkich - tak samo pokrzywdzeni. Ciągle ktoś ma pretensje (większość młodych), że tam Niemcy zabijali Polaków. Nie raz, nie dwa Polacy także zabijali, nie raz nie dwa Niemcy byli zabijani. Zarówno wtedy jak i dzisiaj zdarzały się przypadki okrucieństwa. Zastanówmy się, czy wtedy był jakiś wybór? Ty i Twoja rodzina od rodziny nieznajomego? Ilu z Was wybrałoby życie obcej osoby, a poświęciło życie własnej rodziny? Nie nienawidźmy. Nie osądzajmy.
(Obóz wpisany został na listę UNESCO 1979 roku)

495. Korea Południowa - UNESCO

To moja pierwsza Korea Południowa i w dodatku UNESCO! Właściwie kiedy ją wybierałam, jakoś nie skojarzyłam, że to to. Ale mam i się bardzo cieszę.
W początkach XV w., w miejscu uznanym za przychylne, cesarz T'aejong polecił budowę nowego pałacu. Powołano specjalny urząd budowy pałacu, którego zadaniem było stworzenie zespołu budowli oficjalnych i mieszkalnych, otoczonych ogrodem, starannie przystosowanym do nieregularnego ukształtowania 58 hektarowego terenu. Zespół powstały w efekcie działań urzędu stanowi obecnie cenny przykład architektury pałacowej Dalekiego Wschodu, harmonijnie wtopionej w naturalne otoczenie. Zespół pałacowy Ch'angdokkung (lub Changdeokgung) został wpisany na listę UNESCO w 1997 roku.

494. Rosja - UNESCO

Cerkiew Wniebowstąpienia (Wozniesenskaja Cerkiew) została zbudowana w 1532 r. w letniej rezydencji carskiej Kołomieńskie, w pobliżu Moskwy, dla uczczenia narodzin przyszłego Iwana Groźnego. Stanowi ona jeden z pierwszych przykładów tradycyjnych cerkwi drewnianych o dachu namiotowym, zbudowanych na strukturze kamienno-ceglanej. Wywarła ona istotny wpływ na rozwój rosyjskiej architektury drewnianej. Została wpisana na listę UNESCO w 1994 roku.

493. Rosja - UNESCO

Tym razem UNESCO pod hasłem Zabytki Władymira i Suzdalu oraz cerkiew Borysa i Gleba w Kidekszy. Na listę UNESCO wpisane w 1992 roku.
Władymir i Suzdal to zabytkowe miasta środkowej Rosji, zajmują istotne miejsce w historii architektury rosyjskiej. Znajdują się w nich liczne, wspaniałe budowle świeckie i sakralne, z XII i XIII w., a sobór Św. Dymitra oraz cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej (Uspienska), uważane są za prawdziwe arcydzieła. Na pocztówce możemy zobaczyć żeński monaster Opieki Matki Bożej - wzniesiony w 1264, główny element stanowi katedra Opieki Matki Bożej, wybudowana w 1518 przez nieznanego architekta. We jej wnętrzu nie ma żadnych malowideł, wszystkie ściany są białe.

492. Czechy - UNESCO

Kartka, co do której mam mieszane uczucia.Spodziewałam się chyba czegoś innego, ale samego obiektu nie zmienię, czyż nie?
Willa Tugendhatów w Brnie to luksusowy dom jednorodzinny, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 w północnej części Brna dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.
Willa Tugendhatów w Brnie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001, w latach 2010–2012 została poddana kompleksowej restauracji. Budynek stanowi przykład awangardowej architektury okresu międzywojennego. Koszt wybudowania willi był bardzo wysoki, ze względu na niecodzienną metodę konstrukcyjną, luksusowe materiały, nowoczesną technologię ogrzewania i wentylacji itp. Obecnie willa należy do skarbu państwa.

piątek, 16 marca 2012

491. Szwajcaria - UNESCO

Kolejne bardzo ładne UNESCO, tym razem ze Szwajcarii.
Szwajcarska arena tektoniczna Sardona (wpisana na listę w 2008 roku) położona jest w północno-wschodniej części kraju, zajmuje górzysty obszar o powierzchni 32850 ha, na którym wznosi się siedem szczytów o wysokości powyżej 3000 metrów. Miejsce to dokumentuje proces formowania się gór w wyniku zderzenia kontynentalnych płyt tektonicznych i ukazuje wyjątkowe sekcje budowy geologicznej poprzez tektoniczne nasunięcie, np.: proces nałożenia głębszych, starszych warstw skał na młodsze. Miejsce wyróżnia doskonała trójwymiarowa ekspozycja skał i zachodzących procesów charakteryzujących ten fenomen, która spowodowała, że Sardona jest już od XVIII wieku jednym z najważniejszych stanowisk badawczych dla geologów. W pokrytych lodowcem Alpach Glarneńskich góry wznoszą się stromo ponad wąskie doliny rzeczne i są miejscem największych osuwisk polodowcowych w centralnym rejonie Alp.
Świetna, naprawdę świetna kartka. No i znaczki też ma fajne.

490. Polska

Kartka otrzymana od Agaty w ramach RRa 6cio miesięcznego. Morskie Oko to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną, zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m.
Na morenie zamykającej jezioro od północy stoi schronisko PTTK. Położone na wysokości 1405 m n.p.m. należy do najstarszych i najpiękniejszych schronisk tatrzańskich. Nazwane zostało imieniem Stanisława Staszica, który w roku 1805 badał jezioro. Obok, przy końcu drogi, po lewej stronie znajduje się Stare Schronisko, które pierwotnie było wozownią (1890). Obydwa budynki zostały uznane za zabytkowe. Schronisko stanowi punkt wyjściowy do wycieczek na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Szpiglasową Przełęcz.
Powyżej Morskiego Oka, w kierunku południowym znajduje się drugie duże jezioro w Dolinie Rybiego Potoku, Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem).

489. Polska

Tę kartkę dostałam od Marysi i Jacka (jeszcze raz Wam bardzo, bardzo dziękuję).
Kazimierz Dolny (Kazimierz nad Wisłą) to miasto w woj. lubelskim.
Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legendarnie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Prawa miejskie zostały przyznane w pierwszej połowie XIV w. W 1406 r. Władysław Jagiełło dokonał lokacji miasta na prawach magdeburskich. Wytyczono rynek, ulice, wyznaczono działki pod budowę. Jedynie północną część rynku pozostawiono bez zabudowy. Dzięki temu do dnia dzisiejszego rynek otwarty jest na farę i zamek, który to widok podziwiany jest przez malarzy i turystów. Znalazłam dwa ciekawe artykuły dotyczące rynku w Kazimierzu Dolnym, jeżeli ktoś chce przeczytać zapraszam tutaj i tutaj.

488. Polska

Kartka od Martiny w ramach RRa 6cio miesięcznego. Kartka przyszła w takim stanie i szkoda, bo bardzo lubię ten widoczek. No nic, muszę się cieszyć tym co mam ;)
Roztocze (343.2) to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Na Roztoczu z uwagi na niepowtarzalne walory przyrodnicze utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz rezerwaty (m.in. Sołokija czy Nad Tanwią). Flora regionu jest zróżnicowana w zależności od rzeźby, gleb i klimatu. Występują lasy liściaste lipowo-grabowe i bukowo-jodłowe (Roztocze Zachodnie), bory jodłowe (Roztocze Środkowe), bory sosnowe (Roztocze Środkowe i Wschodnie). Wielkie zasługi dla zachowania pierwotnej przyrody miało utworzenie w XVI w. zwierzyńca obok dzisiejszego miasta Zwierzyniec. Fauna obok pospolitych gatunków obejmuje rzadkie gryzonie, ptaki, płazy i gady.

487. Rosja

Kartka z tagu "night or day view". Przedstawia Soczi. Ale mnie się nie podoba, taka.. nijaka jest :(
Soczi to największy letni kurort w Rosji. Miasto zostało założone w 1838 r. jako Fort Aleksandria. W 1839 r. zostało przemianowane na Twierdzę Nawagińską, a od 1864 nazywało się Placówka Dachowska. Nazwa Soczi pojawiła się w 1896 r. (od nazwy rzeki, nad którą było położone). W 1917 r. uzyskało prawa miejskie, a od 1937 wchodzi w skład Kraju Krasnodarskiego. Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z 4 lipca 2007 r. Soczi zorganizuje w 2014 r. 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W mieście odbywać się będą zawody w dyscyplinach "lodowych", powstaną tam też najważniejsze obiekty związane z igrzyskami, między innymi stadion olimpijski, obiekty treningowe oraz centrum prasowe i telewizyjne.

środa, 14 marca 2012

486. Hiszpania

Salamanka to dawne miasto uniwersyteckie, położone na północny-zachód od Madrytu, w III w. p.n.e. zostało zdobyte przez Kartagińczyków, następnie było miastem rzymskim, a do XI w. znajdowało się pod panowaniem Maurów. Uniwersytet, jeden z najstarszych w Europie, osiągnął świetność podczas “złotego wieku” Salamanki. Zespół miejski obfituje we wspaniałe zabytki romańskie, gotyckie, mauretańskie, renesansowe i barokowe. Szczególnie imponujący jest Plaza Mayor, otoczony ze wszystkich stron galeriami i arkadami. Na listę UNESCO została wpisana w 1988 roku. Jednymi z głowniejszych zabytków są m.in:
Plaza Mayor – plac główny wybudowany w XVIII wieku, zaliczany do najpiękniejszych w Hiszpanii. Stoją przy nim trzykondygnacyjne kamienice oraz dwa ratusze. Większy z ratuszy ozdobiony jest zegarem i dzwonnicą a fasada medalionami z wizerunkami bohaterów Hiszpanii. 
Stara Katedra (Catedral Vieja) – romański kościół z XII wieku, ze szczególnie piękną kopułą Torre del Gallo, wspaniałym ołtarzem, krużgankami i gotyckimi grobowcami w niszach z dobrze zachowanymi freskami.
Nowa Katedra (Catedral Nueva) – ostatni gotycki kościół w Hiszpanii, którego budowę rozpoczął około 1500 roku Hontanon (twórca katedry w Segowii), a którego budowę zakończono w 1733. Godny podziwu jest przede wszystkim portal główny, we wnętrzu krypty, kaplice i stalle. Z zewnątrz fasady w stylu plateresco z płaskorzeźbami, wieża o wys.110 m, której kopuła wykazuje wpływy " churrigueryzmu ". Z prawej nawy bocznej przechodzi się do Starej Katedry, której fragment został oderwany podczas budowy nowej katedry. (obydwie na pocztówce pod hasłem "Catedrales")
Klasztor dominikanów (San Esteban) – zbudowany w latach 1524-1610. Piękna fasada szczytowa w stylu plateresco uformowana w kształt trzyskrzydłowego ołtarza. We wnętrzu kościoła klasztornego barokowy ołtarz z 1693 – dzieło J. Churriguery. W klasztorze grobowiec księcia Alby, hiszpańskiego namiestnika Niderlandów
Dom Muszli (Casa de las Conchas) – rezydencja z XV-XVI wieku zdobiona wyrytymi w kamieniu muszlami symbolizującymi pielgrzymkę do Santiago, którą odbył właściciel domu.

485. Rumunia

Delta Dunaju (Delta Dunării) to delta rzeczna położona w Rumunii i na Ukrainie, druga największa europejska delta, w niewielkim stopniu przeobrażona w wyniku działalności człowieka. Ma ona powierzchnię 3446 km².
W delcie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, a także 85 gatunków ryb słodkowodnych, które żyją w licznych jeziorach i bagnach. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Obszary ochrony ścisłej zajmują ok. 2733 km².
Na tym terenie miliony ptaków przylatujące z odległych terenów naszej planety (Europa, Azja, Afryka, Morze Śródziemne) mają tu tereny lęgowe.

484. Polska

Kartka otrzymana w ramach RRa 6cio miesięcznego od Wariaty. Jedna z części polskiego UNESCO :)
Malbork stanowi jeden z największych zachowanych gotyckich zabytków w Europie. Początki jego budowy sięgają 1278 roku, w latach 1309 – 1457 stanowił siedzibę Wielkich Mistrzów Krzyżackich, a po sprzedaży, od 1457 rezydencję królów polskich. W 1772 roku Zamek przejęli Prusacy przebudowując go na koszary. Składa się z zamku niskiego, zamku średniego i zamku wysokiego o kubaturze ponad 250 000 m3. Od 1961 w zamku zostało utworzone muzeum. W grudniu 1997 roku zespół zamkowy wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego

483. Holandia

Rotterdam leży pośrodku labiryntu rzek i sztucznych szlaków wodnych tworzących podwójne ujście Renu (Rijn) i Mozy (Maas). Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje 6,7 miliona ludzi. Rotterdam ma największy port w Europie, który rozciąga się na długości 40 km. Rzeki Moza i Ren zapewniają doskonały dostęp w głąb kraju i pozwalają dotrzeć aż do Bazylei oraz Francji. Miasto jest również dobrze znane kibicom, zwłaszcza fanom piłki nożnej. Tutaj bowiem mają swoją siedzibę kluby piłkarskie Feyenoord, Sparta i Excelsior. Rotterdam jest podzielony na dwie części: Landstad, czyli miasto na ladzie oraz Waterstadt czyli część portową. Jedną część od drugiej oddziela subtropikalne kąpielisko, nowoczesne osiedle mieszkaniowe oraz wieża Euromast. Jest to najwyższy budynek w mieście, wieża przypominająca maszt statku o wysokości 185 m. Na szczycie znajduje się taras widokowy i dwie restauracje. Ciekawe jest także nabrzeże Oude haven i zachowana część starego portu. Do przedstawicieli starej architektury można także zaliczyć Schielandshuis, dziś siedzibę muzeum historycznego. Budynek jest jednym z niewielu ocalałych z wojennej pożogi. Poza częścią historyczną w Rotterdamie znajduje się tez wiele ciekawych, futurystycznych budowli. Poza tym w mieście znajduje się tez kilka innych ciekawych muzeów, w tym Maritiem Buitenmuseum – muzeum morskie na świeżym powietrzu z okazami dobrze zachowanych żurawi. Nieopodal znajduje się Maritiem Museum Prins Hendrik, poświęcone historii portu oraz rejsów morskich.

482. Ukraina

Lubię tego typu kartki, lubię się zastanawiać co, gdzie i jak, puszczać wodze fantazji.
Ale oto ciekawostka z wikipedii, o której nie miałam pojęcia: "Ukraina – marka rowerów produkowanych od lat 70. aż do początku 90. XX w. przez Zakłady Rowerowe w Charkowie (Charkiwskyj Welocypednyj Zawod) w d. Ukraińskiej SRR. Rowery miały ramę męską, stalową, lutowaną mosiądzem. Ukrainy były z reguły czarne, czasem pojawiały się brązowe, były także niebieskie czy zielone, rzadziej czerwone.
W użytkowaniu cechowały się trwałością i niezawodnością, problem stanowił niezbyt staranny montaż w fabryce, co wymagało rozebrania nowego roweru i ponownego skręcenia wszystkich łożysk i śrub. Części stosowane w tylnych piastach nie były kompatybilne z wytwarzanymi przez Romet, jednak ogumienie i gwinty połączeń śrubowych były znormalizowane.
Ukrainę można pomylić z rowerem Ural. Najpewniejszym sposobem na odróżnienie jest kształt kierownicy. Urale miały wyższą, bardziej wygiętą, z czarnymi chwytami z dwoma garbkami na palce.
Rower marki "Ukraina" wykorzystano również w proteście politycznym w pierwszej połowie lat 80. XX wieku w Krakowie – Nowej Hucie. Obok Pomnika Lenina postawiono rower wraz z czapką, starymi butami i kartką, na której napisano: Masz tu rower, czapkę i buty i spier... z Nowej Huty. Użycie roweru marki "Ukraina" miało sugerować kierunek wynoszenia się pomnikowego Lenina."
Człowiek uczy się przez całe życie.

poniedziałek, 12 marca 2012

481. Czechy

Łaba to rzeka w Czechach i Niemczech o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²). Jest największą rzeką Czech oraz jedną z największych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych. Symboliczne źródło w wysokości 1386 m nad poziomem morza jest ujęte w kamienną cembrowinę. Prawdziwe źródło znajduje się nieco wyżej. Na kamiennym murku w pobliżu źródła umieszczono 26 kolorowych symboli miast, przez które Łaba przepływa. Nazwę nadali rzece Celtowie, którzy mieszkali w jej dorzeczu. Celtyckie słowo elb znaczyło rzeka. Wg niekrórych źródeł w języku praindoeuropejskim słowo to znaczyło biały, jasny, czysty. W źródłach antycznych nazwa rzeki brzmi Albis, Alis lub Alba, w średniowiecznych niemieckich jako Alba, które się później zmieniło na Olba lub Elba.

481. Niemcy

480. Brazylia

Sympatyczna pocztówka, kiedy na nią patrzę zastanawiam się co bym zrobiła, gdyby ktoś ukradł mi moje książki? A Wy?

środa, 7 marca 2012

479. Rumunia

Nowy kraj do kolekcji. UNESCO swap. Biertan to miejscowość w Rumunii położona w południowej części Siedmiogrodu w okręgu Sybin. W przeszłości zamieszkana głównie przez Sasów siedmiogrodzkich, którzy jednak wyemigrowali stąd w większości w 2. połowie XX w. (ich miejsce zajęli głównie Rumuni i Cyganie). Znana ze znajdującego się w niej jednego z charakterystycznych dla tego regionu kościoła warownego, najbardziej znanego i okazałego. Dzięki temu kościołowi, oraz dzięki zachowanej od stuleci zabudowie wsi, od 1993 r. Biertan znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (w 1999 r. dołączono do Biertan sześć kolejnych wsi).
Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1283 r., natomiast kościół, stojący na wzgórzu ponad wsią, wymieniany w źródłach jest na początku XV w. Z pewnością zatem istniał już wtedy, a dzisiejszy kształt otrzymał w początku XVI w., gdy dokonano jego przebudowy. Powstał wówczas gotycki, trójnawowy kościół halowy o gwiaździstym sklepieniu wspartym na ośmiobocznych filarach, z tego okresu pochodzą też: tryptyk, stalle, kamienna ambona z bogatą dekoracją rzeźbiarską oraz portale. W XVI w., gdy większość mieszkańców wsi przeszła na protestantyzm, również i kościół oddano duchownym protestanckim. Jedną z baszt założenia obronnego zachowano jednak dla tych mieszkańców, którzy pozostali przy katolicyzmie – znajdują się w niej gotyckie freski z pierwszej połowy XV w. Zabudowania zespołu obronnego zawierały też spichlerz.

478. Rosja - dwa mosty

Bogdan Khmelnitsky Bridge/Kiyevsky Rail Terminal/Fountain 'The Abduction of Europa' in Square of Europa
Kiedy wczoraj przyszła ta pocztówka, byłam strasznie zawiedziona. W dodatku myślałam że dubel. Dzisiaj ją zarejestrowałam, przemilczałam sprawę, że taką mam (i sobie w duchu aktualnie gratuluję), polazłam do półki by wyciągnąć poprzednią kartkę i mówię, wrzucę obie na raz, jako dubel. Wyciągnęłam i... się okazuje, że mam dwie różne pocztówki, ale pomyśli się można.
Krasnoluzhsky Bridge
Jako pierwszy dostałam ten drugi, także ogólnie zarys, kolorystykę i fakt 3 okienek zapamiętałam, ale po nazwach nie. Aż mi głupio.. Dobra, przestało mi być głupio, albowiem wiki mi podpowiada, że nazwa te mosty.. aaaa sami poczytajcie zresztą: klik

477. Białoruś

Mój blog chyba jest tak samo wykończony Białorusią jak ja, ponieważ nie chce mi już wrzucać kartek ;) Ale to nie ma takiego znaczenia. Na kartce możemy odnaleźć dwie rzeźby Uładzimira Iwanawicza Żbanau  białoruskiego rzeźbiarza. Jedną z nich jest "Dziewczynka z parasolką" (2000) na  Skwerze Michajłowskim – pomnik ofiar paniki na stacji metra "Niemiga" w 1999 roku. Druga natomiast nie pasuje mi ani z opisu ani z daty 'produkcji' do niczego. Jeszcze się dowiem cóż to jest.

476. Holandia - dubel

Dubel, co prawda nie krajowo, ale jednak. Wcześniej taką samą kartkę dostałam z Rosji. Link tutaj.

475. Polska

Pocztówka otrzymana od Bozi w ramach RRa 6-cio miesięcznego.
Do Będzina mam względnie blisko, często jezdżę tam na targ, notabene u stóp tego zamku. Raz tam byłam, znaczy na murach i takie tam.
Będzin jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. Jest siedzibą władz powiatu będzińskiego (starostwo). Pełni rolę ośrodka handlowego, finansowo-gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalno-oświatowego regionu. To co widać na pocztówce to Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4.5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956. Obecny wygląd zamek zawdzięcza pracom rekonstrukcyjnym z 1834 r. przeprowadzonym przez Franciszka Marię Lanciego oraz odbudowie w latach 1952-56. Pierwotnie wieża okrągła była znacznie wyższa niż obecnie i prawdopodobnie miała zwieńczenie ceglane. Budynek mieszkalny nie miał wyodrębnionej wieży kwadratowej – w obu swych częściach miał tę samą liczbę kondygnacji. W lipcu 1956 r. w urządzono Muzeum Zagłębia, pierwszą placówkę muzealną na terenie Zagłębia (głównie zbiory broni i uzbrojenia z dawnych wieków). Do 1982 zamek był również również siedzibą dyrekcji Muzeum. W 1969 r. udostępniono zwiedzającym okrągłą basztę, z której roztacza się ciekawa panorama Zagłębia. W 1974 r. w piwnicach zamkowych otwarto stylową kawiarenkę.

sobota, 3 marca 2012

474. Niemcy

Trifels to zamek niemieckiego rodu Hohenstaufów, zbudowany w 1113 roku na najwyższym (494 m n.p.m.) trudno dostępnym wzniesieniu powyżej miasta Annweiler am Trifels w Niemczech. Największą świetność osiągnął za czasów panowania Fryderyka I Barbarossy z rodu Hohenstaufów oraz – przede wszystkim – cesarza Fryderyka II.
Zamek uważano za niemożliwy do zdobycia, przechowywano tu nawet insygnia królewskie, pełnił także funkcję więzienia politycznego. Przez trzy tygodnie w roku 1193 jego więźniem był król angielski – Ryszard Lwie Serce. W 1602 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna i został opuszczony.

473. Polska - dubel

Takie dwie kartki dostałam w odstępie kilku dni. Pierwszą dostałam od uuli w ramach fav tagu, drugą od Draakhana w ramach RRa 6-cio miesięcznego. Obydwie kartki mają niepowtarzalną wiadomość i dwa całkiem fajne znaczki, więc trudno się zdecydować, co pokazać ;)
Park Narodowy "Ujście Warty" powstał w miejsce istniejącego od 1977 r. rezerwatu przyrody Słońsk oraz części Parku Krajobrazowego Ujście Warty.  Park jest unikalną, na skalę europejską, ostoją ptaków wodnych i błotnych. Żyje tu prawie 240 gatunków ptaków, z czego około 160 to gatunki lęgowe, 34 gatunki ssaków i 390 gatunków roślin naczyniowych. Ze względu na szczególne znaczenie tego terenu, zwłaszcza dla ptaków wodnych i błotnych, rezerwat Słońsk został w 1984 r. objęty konwencją Ramsar, której celem jest ochrona terenów podmokłych, ważnych jako siedlisko życiowe ptaków. Obecnie jednym z pierwszych zadań parku będzie wpisanie na listę konwencji całego obszaru parku narodowego.
W okresie wiosennym i jesiennym przebywa tu 100.000 perkozów, kaczek, mew, rybitw, siwek, kormoranów, gęgaw, ohar, łabędzi, a także tak rzadkich ptaków, jak czaple -modronosa, biała, nadobne, bernikle - kanadyjska i bladolica, gęś tybetańska, kozarka, a wśród ptaków drapieżnych orzeł bielik.
Od Draakhana
Od uuli
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...