wtorek, 27 marca 2012

509. Islandia

Żeby nie było, że ciągle wrzucam UNESCO ^^
Reykjavík to stolica i największe miasto Islandii, położone w jej zachodniej części nad Zatoką Faxa. Jest też najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata.
W miejscu dzisiejszej stolicy Islandii powstała najstarsza, założona z myślą o stałym osadnictwie, osada na wyspie. Założył ją w 874 roku norweski wiking Ingólfur Arnarson. Nazwał to miejsce Reykjavík, co po islandzku znaczy dymiąca zatoka, od znajdujących się tu gorących źródeł i gejzerów. Osada rozwijała się później dzięki założonemu w pobliżu w 1226 roku klasztorowi augustiańskiemu. W połowie XVIII w. lokalny przedsiębiorca próbował rozwinąć drobny handel i przemysł, by przełamać duński monopol handlowy.
18 sierpnia 1786, liczącej 167 mieszkańców osadzie przyznano prawa miejskie. Wkrótce miasto zostało siedzibą protestanckiego biskupa Islandii, a także islandzkiego parlamentu Althing. Od tej pory Reykjavík ciągle rozwija swój potencjał ludnościowy - w XX wieku zwiększył liczbę mieszkańców blisko 10-krotnie. W 1911 założono tu pierwszy w Islandii uniwersytet - Háskóli Íslands (Uniwersytet Islandzki).
W 2000 roku Reykjavík był jednym z dziewięciu Europejskich Miast Kultury.
Ciekawy artykuł na temat stolicy Islandii można znaleźć tutaj.

4 komentarze:

Pasażerka pisze...

myślałam kiedyś o pojechaniu na Erasmusa na Islandię :D

i ok, uwierzyłam :D

Petitek79 pisze...

Chyba najbardziej niedostępny kraj Europy!

Dziabka pisze...

Fajna! :D

Laura pisze...

miasto z 167 mieszkańcami? :D Why not ;) Bardzo fajna :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...