piątek, 2 marca 2012

470. Ukraina

Dzisiejsza kartka z Ukrainy  zbiegła się z ciekawym artykułem na wp.pl (o ile niektóre teksty można nazwać ciekawymi na tym portalu) dotyczącym.. odnalezienia skamielin smoków w Chinach. Jak ktoś ciekawy podaję linka.
Smoki to stworzenia fikcyjne które bardzo często przypominają ogromne latające gady. Występują w literaturze i filmach a przede wszystkim w legendach i mitach. W dużej ilości mitów przedstawione są jako istoty inteligentne które posługiwały się magią i ludzką mową a także ziały ogniem strzegąc przeróżnych skarbów. Smoki jako stworzenia przedstawiano w przeróżnych kształtach. Utożsamiano je z wielkimi wężami na czterech łapach z bardzo ostrymi pazurami i ciałem pokrytym łuskami. Inna postać to taka w której miały niewielką głowę z grzebieniem po środku, oraz posiadały doskonały wzrok, a także skrzydła bardzo podobne do tych jakie mają nietoperze. Czasami przedstawiano je z dodatkową brodą, rogami i uszami.
Podobnie jak węże smoki wiążą się z symboliką wody. W Rzymie wierzono, iż żyją one pod ziemią i czuwają nad urodzajem. Symbolizują one potęgę i autorytet, były wiązane z symboliką królewską i słońcem zupełnie jak orzeł i lew. Oznaczały one waleczność a ich ogon zwinięty w pętle świadczył o energii i sile. Smok gryzący własny ogon oznaczał wieczny ruch, odnowę i cykliczność.
Smoki to także groźne i złe stworzenia symbolizujące w psychologii ciemną stronę naszej osobowości i najgorsze ludzkie lęki, a w chrześcijaństwie porównywane były do chaosu, grzechu a co ważniejsze do samego diabła. Pysk smoka to bramy do piekieł a krew oznaczała truciznę.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...