poniedziałek, 13 grudnia 2010

176. USA, New Hampshire

Poczułam się, jakbym zbierała zoo. Oto waleń, dosyć popularny na pocztówkach :) U mnie głowa, lekko odchylona, bo kolega dość nieśmiały jest.
A stan New Hampshire dość ciekawy jest, po zdjęciach widać że ładny, to nie :) Zawsze wtedy żałuję, że nie dostaję takich cacy pocztówek, ale to chyba nie zasłużyłam. Nadawczyni nie napisała skąd jest, napisała tylko, że Listopad to taki wyjątkowo ciepły w tym roku...
A za oknami śnieg.... ;)

sobota, 11 grudnia 2010

175. Holandia, Zebry

Przez dłuższą chwilę zastanawiałam się, czy wrzucać dalej pocztówki, czy jednak zaprzestać tego, gdyż Zbyszek ma rację - istny zwierzyniec u mnie ;)
Kartka oficjalna, otrzymana z Holandii od Jess, ogólnie jako "egzotyczne zwierzęta z Twojego kraju". Że tak powiem, zebra by się uśmiała.
Pocztówka niezwykle pozytywna, poprawiła mi humor zaraz po wyjęciu ze skrzynki.
Holenderski napis "Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd" znaczy tyle co nasze "Dzień bez uśmiechu to dzień stracony", także Panie i Panowie - radujmy się i śmiejmy! :)

piątek, 10 grudnia 2010

174. Niemcy, Kot

Proszę Państwa, oto Kot. Mruczuś może i ładny, ale prosiłam NIE Koty i NIE Psy. Chyba że to nie kot, a może zmutowany tygrys? W każdym razie oficjalny z Niemiec. Niemiecki kot. 
A w Niemczech wtedy było słonecznie i cieplutko. A u mnie za oknami jakoś tak zimno, biało i puszyście.
Tak, jestem niezadowolona z kiciusia, pomimo tego, że ładny. No cóż...

czwartek, 9 grudnia 2010

173. Rwanda, Park Narodowy Wulkanów

Ogólnie nie lubię multi. Ale ta pocztówka jest symaptyczna. Dostałam ją od Chrisa. Przedstawia zagrożone wyginięciem górskie goryle w Narodowym Parku Wulkanów w Rwandzie.
Obszar obejmuje pięć z ośmiu stożków wulkanicznych pasma górskiego Wirunga, tj. wulkany Bisoke, Karisimbi, Muhabura, Gahinga i Sabyinyo. Park założono w 1925 roku, a w 1983 roku został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.
Natomiast same goryle to największe małpy człekokształtne na świecie. Dorosły samiec może ważyć nawet 200kg. Czyli kolejna tajemnica - piękne, mądre i dostojne zwierzęta zamieszkują ten mały kawałek lądu, w lasach deszczowych, a my pamiętamy tylko o ludobójstwie...

pees. Znaczków nie ma, bo tam chyba są same pieczątki ;)

piątek, 3 grudnia 2010

172. Japonia, Kyoto, las bambusowy

Dostałam opieprz, że nic nie zamieszczam. Gome, Gome ^.^"
Przedstawiam ten piękny bambusowy las, który otrzymałam jako oficjal :)
W całej Japonii rosną lasy bambusowe dostarczające drewna oraz pożywienia (korzenie są jadalne). W wielkim skrócie bambusy należą do rodziny traw!W Polsce wykorzystywane jako ozdoba. Kioto to miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawniej stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.


Chciałabym to zobaczyć na żywo.... Usłyszeć ten charakterystyczny dźwięk...

poniedziałek, 15 listopada 2010

171. USA, Texas - lizaki!

Oto pocztówka z Teksasu, oficjalna. Od Lisy, szalonej dziewczyny. Bo Lisa oprócz oficjalnej kartki z Texasu, przysłała mi kopertkę z kartką i... herbatą z Kenii (I know it's unmarked, but it's not poisoned, I promise!) oraz lizakiem z Meksyku (There's a lillipop from Mexico. It's pineapple with chilepowder")
Normalnie mniami!

170. Nowa Zelandia, Wellington

Stolica Nowej Zelandii zawdzięcza swoja nazwę Arthurowi Wellesleyowi, zwycięzcy bitwy pod Waterloo, pierwszemu księciu Wellington. W języku maoryskim istnieją trzy nazwy i jeszcze kolejne: Portowa Stolica oraz Wietrzne Miasto, a od czasu nakręcenia przez Petera Jacksona „Władcy Pierścieni” i „King Konga” określane jest jako Wellywood, bo w tej części świata to stolica produkcji kinowej. Wytwórnie filmowe znajdują się na przedmieściach miasta, w dzielnicy zwanej Miramar.

To najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie, pełniąca tę zaszczytną funkcję od 1865 roku. Wcześniej władze obradowały w Auckland, położonym na północy Północnej Wyspy. Ale właśnie w połowie XIX wieku pojawiła się groźba, że Wyspa Południowa odłączy się od państwa, gdyż odkryto na niej bogate złoża złota. Sercem państwa został więc politycznie, bo geograficznie już był, port nad Cieśniną Cooka.

Wellington to stolica nie tylko polityczna, ale też kulinarna Nowej Zelandii. Słynne są kawiarnie, w których sprzedaje się największą liczbę kawy na osobę na całym świecie. Porządna dawka kofeiny przyda się by uczestniczyć w licznych festiwalach, ulicznych zabawach, paradach, świętach.

Jeśli chodzi o zwiedzanie, to w Wellington obowiązkowe są: kompleks budynków parlamentu z oryginalnym architektonicznie „ulem”, kościół św. Pawła z wnętrzem urządzonym w dębie, w stylu wczesnego gotyku, wizyta w ciekawym muzeum Te Papa Tongarewa z bogatymi zbiorami sztuki Maorysów, obrazującymi życie, obyczaje i kulturę pierwotnych mieszkańców Nowej Zelandii, wjazd zabytkową, liczącą ponad 100 lat, kolejką linową na szczyt Kelburn, z którego rozciąga się wspaniały widok na zatokę i miasto. 

169. Niemcy, drzewo

Oto drzewo. Duże, majestatyczne drzewo przesłane z Niemiec. Właściwie co miałabym napisać? To drzewo ma konary? No ma. Każdy widzi, że ma...
Ingo napisał mi, że u nich w Hamburgu (pomimo tego że "jest piękny i zielony"), nie ma "zbyt dużo natury". Czytając wiadomości z wiki, że "Zespół parkowy Planten un Blomen znajduje się w centrum Hamburga niedaleko starych wałów obronnych jest obfitującym w tereny zielone terenem rekreacyjnym z ogrodem botanicznym, palmiarnią i największym ogrodem japońskim w Europie. Znajduje się tam jezioro parkowe, gdzie zainstalowano fontannę. Od maja do września odbywają się tu w ciągu dnia festiwal Wasserspiele, a wieczorami koncerty wodno-świetlne (farbige Wasserlichtkonzerte).
Park miejski jest popularnym terenem rekreacyjnym mieszkańców Hamburga z bogatą infrastrukturą wypoczynkową (m.in. rowery wodne, łodzie wiosłowe). W lecie na scenie na wolnym powietrzu odbywa się wiele koncertów z udziałem artystów z całego świata. Znajduje się tu jedno z najstarszych planetariów na świecie. Dziś hamburskie planetarium wyposażone jest w nowoczesne projektory, odbywają się tu regularnie pokazy nieba, symulacje, jak i przedstawienia teatralne i muzyczne."
Faktycznie, w tym wszystkim nie ma zbyt dużo natury. Są tylko sztuczne twory ludzkie, parki i tak dalej. Dlatego to drzewo, w tym momencie staje się niejako symbolem. Dla niego i dla mnie.

Ale i tak chciałabym zobaczyć nienaturalnie zielony Hamburg...

sobota, 13 listopada 2010

168. Polska, Tatry

tagu tagu od Martiny. Pocztówka, którą sama miałam w swoich zbiorach, ale tak ją lubiłam, że zachowałam dla siebie. Aktualnie moja pocztówka poleciała do ZEA. A tak? Och.. Jakże ja bym chciała być teraz w górach... Naszych pięknych Tatrach...

piątek, 5 listopada 2010

167. Polska, Warszawa

Warszawa otrzymana prywatnie od znajomej. Przedstawia pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. Obok pomnika Syrenki, Kolumny Zygmunta, Pałacu na Wodzie czy Pałacu Kultury i Nauki, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków związanych z Warszawą. Pomnik doczekał się nie tylko niezliczonych reprodukcji kalendarzowych, pocztówkowych, filatelistycznych itp., ale także kopii, z których najbardziej znana, w skali 1:1, znajduje się w Japonii w mieście Hamamatsu.

166. Finlandia, Ruka

Ruka to pasmo wzgórz oraz niewielka miejscowość w Laponii, w Finlandii, na północ od miasta Kuusamo. Na jej zboczach położony jest także znany ośrodek narciarski wraz z kompleksem skoczni Ruka International Ski Stadium. W ośrodku narciarskim Ruka znajduje się najstarsza szkoła narciarska w Finlandii, utworzona w 1956. Na wzgórza te składają się szczyty o nazwach: Konttainen (407 m.n.p.m.), Pyhävaara (461 m.n.p.m.), Rukatanturi (500 m.n.p.m.) oraz Valtavaara (491 m.n.p.m.) 
Obecnie miejscowość składa się z dwóch hoteli, centrum handlowego oraz innych, starszych obiektów, a także z podziemnego parkingu, zaplecza biznesowego, licznych drobnych sklepów i restauracji. W zimie królują międzynarodowe imprezey narciarskie takie jak Puchar Świata w skokach narciarskich oraz mistrzostwa świata w narciarskim freestyle'u Freestyle (narciarstwo). W kompleksie narciarskim znajduje się obecnie 30 tras i 20 wyciągów, oprócz tego wokół kompleksu znajduje sie ponad 2000 km tras biegowych, w lecie służących nordic walkingowi. Ruka posiada także tor saneczkowy i pole do golfa otwarte cały rok. W miejscowości znajdują się także wypożyczalnie sprzętu narcirskiego i kajaków a także organizujące rajdy po okolicy liczne biura podróży.

Piękna....

165, Niemcy, Alpy

Alpy szwajcarskie wysłane z Niemiec.Druga kartka od tej samej nadawczyni, ale z innego konta :) Tyle nowych ludzi jest na pc, a ja dostaję ciagle te same państwa. Ale nie narzekam, bo Alpy śliczne :)

164. Litwa, Wilno

Jedna z najbardziej problematycznych pocztówek, jakie otrzymałam :) Tzn było złe ID i system mi dwa dni szukał id ;) Ale w końcu mogłam zarejestrować i oto jest - Wilno. Właśnie doczytałam na kartce, że jest po polsku napis "Ostra Brama" ;) Tak więc Ostra Brama to brama miejska na Starym Mieście w Wilnie, gotycka, wzniesiona w latach 1503-1514; wraz z przylegającym do niej fragmentem muru obronnego stanowi jedyną pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich; od strony wewnętrznej bramy znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej (Matki Boskiej Miłosierdzia), klasycystyczna, wzniesiona w 1829. Stanowi zamknięcie ulicy Aušros Vartų.
Nadawca napisał po polsku taką wiadomość "Rozumiem po polsku :) Moj brat żije w Denmark i podruzukue s poliakoj dziewczinoj :). Masz atraktivne avatarovi. bardzo. Osobe jedna strona"
I niech mi teraz ktoś powie, o co chodzi z tym ostatnim zdaniem?

163. Polska, Płońsk

Płońsk, miasto strzemo ;)
Płońsk jest ładnym, ciekawym miastem - niedaleko znajduje się dworek Weyherów (H. Sienkiewicz pracował tutaj jako guberner, dworek drugi od góry).W XVII i XVIII wieku był jednym z największych ośrodków polowań na czarownice. W Płońsku urodził się i spędził swoją młodość współtwórca nowożytnego państwa Izrael i jego pierwszy premier Dawid Ben Gurion. W Płońsku znajduje się cmentarz żydowski i synagoga.

wtorek, 2 listopada 2010

162. Rosja, Moskwa

Kolejna piękna pocztówka z Moskwy, oraz kolejna z Monasteru Nowodziewiczego. Zimowa, bo lubię zimę. Pocztówka otrzymana w ramach RR Cityview od Anny (ma prześliczne pismo!)
TUTAJ można znaleźć poprzednią pocztówkę wraz z opisem :)

161. USA, St. Louis

Pocztówka otrzymana w ramach RR Cityviews  od Mary Ellen. Przedstawia widok na St. Louis.

Gateway Arch, obiekt architektoniczny w kształcie 192-metrowego łuku, który widzimy na pocztówce, jest położony na terenie Jefferson National Expansion Memorial, nad brzegiem rzeki Missisipi.
Gateway Arch został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta fińskiego pochodzenia Eero Saarinena i stał się symbolem St. Louis. Budowa rozpoczęła się 12 lutego 1963, a zakończyła 28 października 1965. Całkowity koszt budowy wyniósł ok. 15 mln dolarów.
Gateway Arch to drugi najwyższy budynek w stanie Missouri zaraz po One Kansas City Place w Kansas City.

160. Polska

Mińsk Mazowiecki położony jest 38 km od centrum Warszawy. Stanowi ono lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoła wyższa, 6 szkół średnich, uniwersytet trzeciego wieku), militarne (baza lotnicza, żandarmeria i wojskowa komenda uzupełnień), kulturalne (dom kultury, szkoła artystyczna, 2 biblioteki, 2 muzea, towarzystwo historyków), ale przede wszystkim jest miejscem zamieszkania i wypoczynku wielu ludzi pracujących w Warszawie. Historia Mińska sięga ponad sześciuset lat. Od 1421 miejscowość posiada prawa miejskie. W XIX wieku, i do II wojny światowej miasto było zamieszkane przez dużą społeczność żydowską, obecnie został po niej tylko cmentarz i jeden z największych kamieni w Treblince. W Mińsku znajduje się kilkanaście obiektów wpisanych na listę zabytków oraz całe obszary zabudowy chronione przez plan zagospodarowania przestrzennego.
Nazwa Mińska pochodzi od rzeki Mieni, której nazwa jest z kolei związana ze słowem "mienić". Przymiotnik "Mazowiecki" ma odróżniać miasto od Mińska na Białorusi. Miasto w czasie swojej historii kilkukrotnie zmieniało nazwę (w średniowieczu wynikało to bardziej z rozwoju języka polskiego niż rzeczywistych zmian). Początkowo osada zwana była różnie – Mieńsk, Mensk i Mińsk, jednak w momencie zlokalizowania tu miasta w 1421 nadano mu nazwę Mińsk. Nazwa ta przetrwała do 1868, kiedy to władze carskie zmieniły ją na Nowomińsk. Dzisiejsza nazwa została natomiast nadana miastu 7 lipca 1916.W większości innych języków nazwę zapisuje się tak samo jak w polskim. Z innych zapisów można wymienić נאוואמינסק w języku jidysz  i Миньск-Мазовецки w rosyjskim (przez miasto przechodzą szlaki komunikacyjne na wschód).
Herbem Mińska jest Leliwa, a patronem Jan Chrzciciel.

159. Polska. Zagranicznie - Gorlitzer

Pocztówka otrzymana od Marcina, z jego wyprawy do Zgorzelca ;) Ciekawe miasto, chociaż polski Zgorzelec jest dla mnie samej.. nieciekawy.

piątek, 22 października 2010

158. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dubaj

Dubaj to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra.
Na pocztówkach widzimy Burdż Chalifa – najwyższy wieżowiec w Dubaju (i na świecie) zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Budowa, rozpoczęta 21 września 2004, zakończyła się 16 sierpnia 2009 roku. Wysokość budowli wynosi 828 metrów. Budynek posiada 169 pięter użytkowych, natomiast całkowita liczba kondygnacji wynosi 206. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 4 stycznia 2010 roku, a koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów.


O Dubaju możemy mówić wiele - mnie zachwyca. Po prostu.

157. Szwajcaria

Kiedy zobaczyłam pocztówkę u Heksity, po prostu się w niej zakochałam (w pocztówce, nie w Marcie ;)). Bo jest po prostu piękna! Kocham jesień. Uwielbiam jesień!
Z tym jesiennym wiatrem
tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą
czerwone złociście.
 
Z tym jesiennym wiatrem
odtańczą daleko,
i nie skończą tańczyć,
aż za siódmą rzeką.
 
Aż za siódmą rzeką,
Aż za siódma górą,
Aż je śnieg przykryje
Grubą, białą chmurą
[E. Szelzburg - Zarębina "Jesienne liście"]
 

156. Finlandia


Kolejna pocztówka od Tanji, tym razem z drugiego konta (musiała się załamać, kiedy mnie wylosowała ;) )
Ale krajobraz piękny i nawet nie ma co komentować. Renifery natomiast to piękne zwierzęta, objęte ochroną. W Eurazji częściowo udomowione, w Ameryce nie udomowione wcale. Już sobie wyobrażam sanie, Mikołaja i Rudolfa..

155. Polska, Warszawa

W moich snach wciąż Warszawa
Pełna ulic, placów, drzew
Rzadko słyszysz tu brawa
Częściej to drwiący śmiech
Twarze w metrze są obce
Bo i po co się znać
To kosztuje zbyt drogo
Lepiej jechać i spać
Wszystko było by inne
Gdybyś tu była, ja wiem
Nie tak trudne i dziwne
Gdybyś tu była, ja wiem 

[Lady Pank "Stacja Warszawa"]

To moja pierwsza pocztówka z Warszawy :) Otrzymana z prywatnej wymiany. Miasto.. Wielu mówi, że Warszawa jest brzydka, komercyjna. Mnie urzekła. Chciałabym mieszkać w Warszawie. Bardzo bym chciała...

154. Polska, Kutno

Pocztówkę dostałam od.... tak, tak, Petitka! (Zbyszku, zrobię Ci zaraz osobną rubrykę!)
Nasz Zbyszek z Kutnem jest związany.
Miasto jest dość ciekawe, ale ja nie jestem ekspertem. Natomiast chciałabym napisać coś innego. Kartka wysłana ze względu na... Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Pierwsza wzmianka o parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika pochodzi z 1301 i wspomina o Michale rektorze czyli proboszczu kościoła w Kutnie. Jest to rok oficjalnie przyjęty przez władze kościelne, choć wiadomo, że musiał istnieć dużo wcześniej. Pierwsza, drewniana świątynia powstała zapewne w XIII wieku w czasie trwania akcji zakładania małych parafii wiejskich. Był to mały kościół w stylu zbliżonym do gotyku. Przetrwał do 1483, kiedy to spłonął. Nowy kościół ufundował Mikołaj z Kutna w 1484. Była to gotycka świątynia jednonawowa, z wyodrębnionym prezbiterium, posiadająca od zachodu wieżę mieszczącą kruchtę. Do nawy przylegała kaplica św. Anny. W 1883 ze względu na wysoki stopień zniszczenia, gmach postanowiono rozebrać. Budowę nowego, obecnego kościoła zakończono w 1886. Architektem był Konstanty Wojciechowski. Kościół bazylikowy, neogotycki, orientowany, posiada dwie wieże z umieszczonym na szczycie jednej z nich zegarem. W zewnętrznej ścianie prezbiterium znajduje się renesansowe epitafium plebana kościoła kutnowskiego Stanisława Suchodolskiego zmarłego w 1536 przeniesione ze starej budowli. Wewnątrz zaś, wśród innych dzieł sztuki, znajdują się organy powstałe jeszcze w XIX w [>>>]

153. Niemcy, Augsburg

Augsburg to miasto w Niemczech, a konkretniej w Bawarii. Pocztówka z 1912 roku, przedstawia Paradę w Augburgu. Otrzymana w ramach tagu "a bit of history".
To skoro trochę historii to..:

  • miasto założone jako obóz wojskowy przez Rzymian w 15 p.n.e. za czasów cesarza Oktawiana Augusta (Augusta Vindelicorum)
  • rozwinęło się ze względu na położenie na szlaku przez Alpy do Norymbergi
  • od VI wieku frankońskie miasto Augsburg stał się siedzibą biskupstwa
  • 1276 prawa miejskie nadane
  • 1316-1805 wolne miasto Rzeszy
  • w okresie XV-XVI wieku kwitnący ośrodek Niemiec o światowym znaczeniu, między innymi dzięki rodom Walserów i Fuggerów
  • sejmy okresu reformacji w latach 1530, 1548, 1555
    • 1530 augsburskie wyznanie wiary - jeden z ważniejszych dokumentów luteranizmu
    • 1555 - zawarcie pokoju religijnego przez Ferdynanda I Habsburga
  • 1686 - Liga Augsburska
  • 1805 włączenie do Bawarii
  • w XIX i XX wieku szybkie uprzemysłowienie 
 [stąd]

152. Ukraina

Moja pierwsza oficjalna pocztówka z Ukrainy. Pomysł ogólnie ciekawy, ale... no po prostu nie jestem nią zachwycona, chociaż zła na pewno nie jest ;)

151. USA, Utah, Park Narowdowy Bryce Canyon

Do powstania kanionu na terenie Parku Narodowego Bryce Canyon doprowadziła erozja wodna. W dzień woda wpływa w niewielkie szczeliny skalne, a nocą ona zamarza. Tak więc w przeciągu nocy szczeliny te powiększają swoją objętość o jakieś 9 procent. W ten sposób wytwarzają się naprężenia, które przekraczają jeden milion kilopaskali. Poprzez taki cykl zamrożeń oraz rozmrożeń następuje rozpadanie się skał. Woda deszczowa, która spada na te tereny posiada odczyn kwasowy, co powoduje rozpuszczanie się skał wapiennych. Dzięki tym dwóm procesom powstają formacje skalne, które są charakterystyczne dla rejonu tego parku narodowego. Te różne formacje skalne posiadają nazwy własne, jednak nie wszystkie z nich. Najbardziej popularnymi formacjami są iglice skalne o nazwie hoodoo. Iglice te są zbudowane z wapienia. Posiadają one wysokość od 1,5 metra do 45 metrów. Najbardziej znanymi formacjami są Thor's Hammer, czyli Młot Thora, The Hunter, czyli Myśliwy oraz Queen Victoria, czyli Królowa Victoria.Ponadto na terenie tego parku znajdują się także setki naturalnych okien skalnych oraz łuków skalnych. Średnice tych formacji wynoszą od 1 metra do 19 metrów. Największym oraz najlepiej dostępnym łukiem skalnym jest Natural Bridge, czyli Naturalny Most. Jest on bardzo dobrze widoczny z punktów widokowych, które znajdują się przy głównej drodze znajdującej się w parku. Ponadto na terenie parku spotkamy także tak zwane slot canyons. Są to wąskie oraz głębokie szczeliny skalne.[stąd]

środa, 13 października 2010

150. Finlandia

 
 Poranna kawa? Zawsze!
Jeszcze w tak przyjemnej oprawie.. A czy wiecie że..:
* Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała za Żelazną Bramą w Warszawie w 1724 roku. Jej właścicielem był Meyerhofer. Kawiarnia zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych. 
* Wielkim miłośnikiem kawy był Jan Sebastian Bach. Na cześć tego znakomitego trunku skomponował nawet "Kantatę o Kawie". 
* Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa rocznie 12 kg kawy, podczas gdy statystyczny Polak 2,5 kg
* Palone ziarna kawy tracą swój aromat po około 2 tygodniach. Zmielona kawa traci aromat po godzinie, natomiast napar kawowy w ciągu kilkunastu minut. 
 * Amerykański naukowiec, Artur Klatsky po 10 latach doświadczeń doszedł do wniosków, ze picie kawy chroni przed myślami samobójczymi i odgania stres. 
* Kawa luwak to najdroższa kawa świata - jej filiżanka kosztuje niemal 100 zł. Ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna muzanga, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Po częściowym nadtrawieniu w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po wyprażeniu trafia głównie do USA i Japonii 
  Enjoy!

poniedziałek, 11 października 2010

149. Polska - Argentyna, Buenos Aires, Casa Rosada

Chciałabym rzec - moja pierwsza pocztówka z Argentyny ;) Ale nie. Jest to miła niespodziewajka od Zbyszka (Petitka) - DZIĘKUJĘ. (chyba zrobię Ci osobą rubrykę tematyczną "Od Zbyszka")


Casa Rosada ("Różowy dom"), oficjalnie nazywana też Casa de Gobierno lub Palacio Presidencial – siedziba prezydenta Argentyny. Pierwszym prezydentem zamieszkującym budynek był Domingo Faustino Sarmiento.
Strona przylegająca do Plaza de Mayo to tył budynku. Znajdują się tam balkony z których przemawiali sławni argentyńscy politycy, tacy jak: Juan i Eva Perón, Generał Leopoldo Galtieri czy Raúl Alfonsín. W tym miejscu śpiewała także Madonna w Evicie oraz przemawiał papież Jan Paweł II.
Różowy kolor budynku znalazł się tam na pamiątkę doprowadzenia do pokoju, pomiędzy czerwonymi Federalistami i białymi Unitarystami przez Domingo Sarmiento podczas jego prezydentury w latach 1868-1874.

148. Polska, Ziemia Kłodzka



Te pocztówki otrzymałam od Madzi, nowej postcrosserki :) Mimo to, są to moje pierwsze pocztówki z tamtych okolic. Ziemia kłodzka obejmuje Kotlinę Kłodzką i otaczające ją tereny górskie (Góry Suche, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Bialskie, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie). W czasach antycznych przez te tereny przebiegała najprawdopodobniej jedna z nitek szlaku bursztynowego.Aktualnie jest to region bogaty w atrakcje turystyczne, pokryty zarówno gęstą siecią drogową, jak i siecią pieszych szlaków turystycznych. Jednym z najsłynniejszych atrakcji jest pruska twierdza kłodzka (widoczna na drugiej pocztówce)
W 1960 Twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom.
W 1970 na twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies - odcinek Dom.
Obecnie dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. Od 2006 roku firma produkująca piwo Piast sponsoruje renowację twierdzy. Część twierdzy zwana Lunetą Żuraw, jest regularnie odnawiana społecznie przez Akademię Przygody. Również od tego roku, na Twierdzy Kłodzkiej działa grupa rekonstrukcyjna. Grupa odtwarza żołnierzy 47 regimentu piechoty pruskiej z 1806 roku. Pod koniec sierpnia 2006 roku, po raz pierwszy odbyły się Dni Twierdzy Kłodzkiej, których stałym punktem jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich. Stopniowo impreza jest rozbudowywana o kolejne atrakcje: Jarmark Forteczny, Noc w Muzeum, Kino pod Gwiazdami czy cieszący się coraz większą popularnością koncert rockowy RockBastion.

147. Chiny, Huaiyang County

Na pocztówce widać kawałek Taihao Mauzoleum w Huaiyang. Jest to pocztówka z serii "cholernie dużo wiem". Pomimo, że na samej pocztówce wielu słów nie ma, to jednak wystarczyły, żebym zaczęła szperać na stronach internetowych i wynalazła dużo ciekawych informacji. Otóż - mauzoleum to jest nazywane "Świątynią Przodków" i zostało zbudowane na cześć Fuxi - pierwszego z legendarnych Trzech Czcigodnych, pierwszych władców Chin. Według traktatu Huainanzi jest bogiem Wschodu i planety Jowisz. Miał być twórcą heksagramów umieszczonych w księdze Yijing. Przypisuje mu się także wynalezienie sieci do łowienia ryb, ustanowienie małżeństwa, nauczenie ludzi uprawy ziemi i rozniecania ognia (choć inne legendy jako dawcę ognia wymieniają Żółtego Cesarza lub Suirena). Mauzoleum zostało zbudowane na zasadach zgodnych z zasadami logiki Fuxi oraz jego diagramów matematycznych.
To samo w sobie jest ciekawe, ale...
Nadawca napisał mi o pewnym ważnym festiwalu obchodzonym w Chinach. Jest to Święto Środka Jesieni. Piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego Chińczycy obchodzą święto środka jesieni.
Tego dnia zwykli w gronie przyjaciół lub rodziny podziwiać światło księżyca i zajadać się ciastkami księżycowymi (moon cakes). Ponieważ księżyc w pełni jest kojarzony z ponownym połączeniem (członków rodziny), często święto nazywane jest także „Świętem ponownego połączenia”.

146. Tajwan, Taipei

Nie wiem co napisać. Naprawdę. Nie wiem czy ta rzeka nosi nazwę "Tong-shan" czy oznacza to najdłuższą rzekę wyspy. Podejrzewam, że może chodzić o to drugie.
Tak czy inaczej, chyba nauczę się ichniejszych znaczków, bo jest problem ze zrozumieniem, o co im k.. chodzi ;) Ale jakby nie patrzeć, pocztówka z serii "Piękne Miejsca Tajwanu", się sprawdza - piękne miejsce! Gdziekolwiek ono się znajduje :)

wtorek, 5 października 2010

145. Australia, Brisbane

To moja pierwsza, oficjalna pocztówka z Australii :)

Brisbane to stolica stanu Queensland, położone u ujścia rzeki Brisbane do zatoki Moreton.Jest to także ważny ośrodek handlowy, naukowy (3 uniwersytety) i kulturalny (muzea, galeria sztuki); wśród atrakcji ma liczne parki (herbarium). Brisbane jest ośrodkiem przemysłu rafineryjnego, stoczniowego i maszynowego. W mieście znajduje się polski konsulat honorowy.
Miasto założone zostało w 1824 jako kolonia karna (Redcliffe Point nad Zatoką Moreton). Nazwa miasta pochodzi od sir Thomasa Brisbane (1773–1860), brytyjskiego żołnierza i administratora urodzonego w Ayrshire w Szkocji.
Tam musi być pięknie, po prostu pięknie. Na pocztówce Ratusz, który znajduje się na King George Square. Tak bardzo, bardzo mi się podoba...

144. USA, Cape Cod

To już moja druga pocztówka z Cape Cod :) I to druga oficjalna :)
Cape Cod jest pięknym obszarem mórz, latarni i innych rodzinnych atrakcji :) Jo, mieszkanka tego rejonu, chciałaby napisać książkę SF :) Mam nadzieję, że jej się uda ;)
Dostałam od niej oprócz pocztówki, dwie herbaty - Zieloną z żeń szeniem, i... Ziołową rozgrzewającą czarną herbatę :) Niedługo wypróbuję! Do tego super koperta, muszę się pochwalić wszystkim!

143. Finlandia, Turku

Turku – dawna stolica Finlandii, do 1812 roku. Turku jest najstarszym miastem fińskim. Nazwa Turku pochodzi od starosłowiańskiego słowa turgu oznaczającego "rynek, targ". Najważniejszym zabytkiem w Turku jest zamek, będący jednocześnie jednym z najważniejszych zabytków Finlandii. Wybudowany u ujścia rzeki Aurajoki w 1280, był następnie wielokrotnie przebudowywany. Okres jego świetności przypadał na połowę wieku XVI, podczas panowania księcia Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Pod koniec XVI wieku był tam więziony król szwedzki Eryk XIV. W zamku można zwiedzać lochy, sale zamkowe oraz muzeum poświęcone historii Finlandii, a w szczególności historii Turku.

poniedziałek, 4 października 2010

142. Polska, Poznań

Poczta Polska ostatnio przyniosła mi kopertę pełną skarbów od Zbyszka (Petitka). Znajdował się tam m.in. piękny Poznań.
Byłam dość dawno temu w Poznaniu i w Gnieźnie i tamtych okolicach. Miasto bardzo mi się podobało (wtedy), nie wiem jak jest teraz, ale zważywszy na to, że raczej miasta mi się podobają jak już się spodobają, to zapewne nadal będzie zapierało mi dech w piersiach kiedy będę chodziła przemiłym ryneczkiem i wypatrywała koziołków. Aczkolwiek.. Jak dobrze pamiętam, rynek Poznański jest tak zbudowany, jak Krakowski i Wrocławski, czyli na kwadracie. Z uliczki do uliczki, a i tak wylądujesz na środku ;) Pamiętam jak przewodniczka chciała nam przekazać dokładnie rynek i nie obracając się chodziła i gadała. A my za nią jak te ciołki. Weszło się w jedną uliczkę, wyszło inną, ale zawsze na rynku. I tak z kilka razy. Bolały mnie już nogi, więc z mamą postanowiłyśmy sobie pójść na kawę, a przewodniczka i reszta grupy nadal robiła rajd po każdej nowej uliczce, wracając do punktu wyjścia. Zabawnie było na nich patrzeć ;)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...