poniedziałek, 11 października 2010

147. Chiny, Huaiyang County

Na pocztówce widać kawałek Taihao Mauzoleum w Huaiyang. Jest to pocztówka z serii "cholernie dużo wiem". Pomimo, że na samej pocztówce wielu słów nie ma, to jednak wystarczyły, żebym zaczęła szperać na stronach internetowych i wynalazła dużo ciekawych informacji. Otóż - mauzoleum to jest nazywane "Świątynią Przodków" i zostało zbudowane na cześć Fuxi - pierwszego z legendarnych Trzech Czcigodnych, pierwszych władców Chin. Według traktatu Huainanzi jest bogiem Wschodu i planety Jowisz. Miał być twórcą heksagramów umieszczonych w księdze Yijing. Przypisuje mu się także wynalezienie sieci do łowienia ryb, ustanowienie małżeństwa, nauczenie ludzi uprawy ziemi i rozniecania ognia (choć inne legendy jako dawcę ognia wymieniają Żółtego Cesarza lub Suirena). Mauzoleum zostało zbudowane na zasadach zgodnych z zasadami logiki Fuxi oraz jego diagramów matematycznych.
To samo w sobie jest ciekawe, ale...
Nadawca napisał mi o pewnym ważnym festiwalu obchodzonym w Chinach. Jest to Święto Środka Jesieni. Piętnastego dnia ósmego miesiąca księżycowego Chińczycy obchodzą święto środka jesieni.
Tego dnia zwykli w gronie przyjaciół lub rodziny podziwiać światło księżyca i zajadać się ciastkami księżycowymi (moon cakes). Ponieważ księżyc w pełni jest kojarzony z ponownym połączeniem (członków rodziny), często święto nazywane jest także „Świętem ponownego połączenia”.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...