środa, 13 października 2010

150. Finlandia

 
 Poranna kawa? Zawsze!
Jeszcze w tak przyjemnej oprawie.. A czy wiecie że..:
* Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała za Żelazną Bramą w Warszawie w 1724 roku. Jej właścicielem był Meyerhofer. Kawiarnia zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych. 
* Wielkim miłośnikiem kawy był Jan Sebastian Bach. Na cześć tego znakomitego trunku skomponował nawet "Kantatę o Kawie". 
* Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa rocznie 12 kg kawy, podczas gdy statystyczny Polak 2,5 kg
* Palone ziarna kawy tracą swój aromat po około 2 tygodniach. Zmielona kawa traci aromat po godzinie, natomiast napar kawowy w ciągu kilkunastu minut. 
 * Amerykański naukowiec, Artur Klatsky po 10 latach doświadczeń doszedł do wniosków, ze picie kawy chroni przed myślami samobójczymi i odgania stres. 
* Kawa luwak to najdroższa kawa świata - jej filiżanka kosztuje niemal 100 zł. Ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna muzanga, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Po częściowym nadtrawieniu w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po wyprażeniu trafia głównie do USA i Japonii 
  Enjoy!

6 komentarze:

Cleo. pisze...

Och! Kawa! Definitywnie w moim mniemaniu napój bogów. Uwielbiam, każdego ranka towarzyszy mi w porannym zestawie płatków śniadaniowych :)

Pancake pisze...

cudowna kartka!

angel pisze...

świetna kartka :)aż mam ochotę na kawę ...

megg pisze...

A ja mam pytanie, jak zrobić taki tematyczny podział etykiet z boku? Żeby nie było wszystko razem w jednej chmurce/kolumnie? :D

Petitek79 pisze...

Zdecydowanie preferuję rano szklaneczkę zimnego soku pomarańczowego lub coca colę na pobudzenie.

Karo pisze...

Też piję coca colę, ale zero ;) tudzież light :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...