wtorek, 3 kwietnia 2012

510. Bośnia i Hercegowina - UNESCO

Most Mehmeda Paszy Sokolovicia to most na rzece Drinie w Wiszegradzie w kontrolowanej przez Serbów części Bośni i Hercegowiny. W roku 2007 został wpisany, jako drugi obiekt położony na terytorium tego państwa, na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Został zbudowany w XVI wieku według projektu tureckiego architekta Sinana na rozkaz wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia. Liczy 179,5 metra długości i składa się z 11 łuków łączących przęsła, o długości od 11 do 15 metrów. Trzy spośród z nich zostały zniszczone podczas I wojny światowej, a 5 podczas II wojny światowej. Za każdym razem był jednak odbudowywany. W 1992 był miejscem kaźni wielu bośniackich cywilów, zabijanych przez serbskie bojówki.
Obiekt jest tytułowym "bohaterem" powieści Most na Drinie (1945), uważanej za jedno z najważniejszych dzieł jugosłowiańskiego noblisty Ivo Andricia, który wychowywał się w Wiszegradzie.
Kartka ze swapu ze słynną dla wielu postcrosserów Snjezana :) Dzięki tej kartce, mam wszystkie (bo aż dwa) obiekty unesco z Bośni i Hercegowiny :)

1 komentarze:

Pasażerka pisze...

mam identyczną, więc tym razem ani się nie denerwuję, że znowu UNESCO ani nie zazdroszczę :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...