poniedziałek, 30 sierpnia 2010

93. Kanada, Aborygeni

Znalazłam dzisiaj przystojnych facetów w skrzynce pocztowej. Mężczyźni Ci przybyli do mnie z Kanady. Kanadyjscy aborygeni nie lubią kiedy mówi się o nich "Indianie", wolą kiedy nazywa się ich First Nations.Indianie kanadyjscy, to jedna z trzech rdzennych grup zamieszkujących Kanadę. Istnieje wiele plemion, które nie są do siebie podobne, a łączy je fakt, że zamieszkiwali tereny dzisiejszej Kanady przed przybyciem Eskimosów. Aktualnie możemy podzielić Indian ze względu na miejsce zamieszkania na grupy:
* Grupa pacyficzna
* Grupa preriowa
* Grupa lasów północno-wschodnich
* Grupa regionu atlantyckiego
* Grupa doliny Św. Wawrzyńca
* Grupa arktyczna

Indianie to bardzo ciekawa nacja. Z pocztówki jestem bardzo, bardzo zadowolona. Chociaż patrząc na te nagie męskie torsy jest marzę o słońcu, które gdzieś tam jest za chmurami pełnymi deszczu.

piątek, 27 sierpnia 2010

92. Rwanda, Intore Dancers

Taneczna pocztówka z prywatnej wymiany z Christianem z Rwandy :) W Rwandzie są dwie grupy taneczne, męska - zwana INTORE (na pocztówce) oraz żeńska zwana AMALIZA. Taniec, jest jednym z ważnych czynności i rzeczy, które są kultywowane w tym kraju.
Ogólnie Rwanda to mały kraj, z niestety niechlubną "historią", a właściwie tylko z jego częścią. Kiedy ktoś powie "Rwanda" wielu osobom kojarzy się to z ludobójstwem, które miał tam miejsce.
Christian wie, że nie mam możliwości jak na razie zobaczyć Rwandy, więc... pokaże mi swój kraj z innej strony. Już się cieszę!

91. Niemcy, Hamburg

Bardzo ładna pocztówka z Hamburga z Niemiec w ramach RR. Kartka ta, uświadomiła mi, że jednak nie potrafię czytać ze zrozumieniem, albo inaczej - nie czytam reguł. Wydawało mi się, że mam wysłać dwie "tam", a nie wszyscy do wszystkich. Ale przeprosiłam już Niemkę, obiecując poprawę, i mam w planach wysłać jej jakąś inną pocztówkę z czymś jeszcze. Fakt, mogłam się nie przyznawać, ale byłoby mi głupio...
Wracając do pocztówki, Hamburg - Hanzeatyckie miasto niemieckie, największy port morski w tymże kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. Stara historia i nowa kultura łączą się tutaj w jedno. I jest to bardzo trafne połączenie (wg mnie).

90. Kanada, Toronto

Oficjalna pocztówka z Toronto, z Kanady od Alexi. Mnie się bardzo podoba. Alexia urodziła się na Białorusi, ale przeniosła się z całą swoją rodziną do Kanady.
Toronto przez wiele lat miasto obdarzano różnymi przydomkami, choćby niechlubnym „Hogtown” (miasto świń). Dopiero powojenna administracja narzuciła sobie ambitne zadanie zmiany wizerunku ośrodka, więc przez lata wydawano miliony dolarów na imponujące budowle, efektowne muzea i udoskonalanie systemu komunikacji publicznej. Dzięki tym zabiegom Toronto jest dzisiaj jednym z najładniejszych miast Ameryki Północnej, zamieszkałych przez ludzi z całego świata :)

Dundas Square - zbudowany niedawno plac w centrum miasta, mający pełnić funkcję współczesnego forum oraz miejsca na otwarte koncerty. Charakterystycznym elementem placu są liczne fontanny, działające według zaprogramowanych sekwencji.

89. Rosja, Moskwa

Kolejna pocztówka z Rosji, która przedstawia Kreml.
Kreml dawniej to był gród warowny lub twierdza sytuowana w obrębie miast ruskich, budowana zwykle na wzniesieniu i obejmująca: siedzibę władcy, cerkwie oraz budynki o funkcjach urzędowych lub państwowych. Aktualnie jest synonimem najwyższych władz rosyjskich, a wcześniej sowieckich, których siedziba znajdowała się tradycyjnie na Kremlu moskiewskim.
Z różnych ciekawostek:
Kreml chciał obniżyć spożycie alkoholu z 18 litrów na 8 litrów na osobę. Miała to być taka swoista walka z alkoholizmem (wiadomo - dowcipy). Od tego momentu Rosja zwiększyła trzykrotnie akcyzę na piwo, wprowadziła minimalne ceny wódki i zamierza drastycznie ograniczyć liczbę miejsc sprzedaży piwa.

88. Rosja, Moskwa

Jak dla mnie, pocztówki z Rosji są przeurocze. To już kolejna ładna pocztówka (jak nie jest ładna, to na bank wina zdjęcia!). A oto przed Państwem - Klasztor Nowodziewiczy (Новодевичий монастырь, The Novodevichy Convent). Został zbudowany dla uczczenia zdobycia Smoleńska (1524). Jest to jeden z najbardziej niezwykłych zespołów architektury w Moskwie. W 2004 roku został wpisany na listę UNESCO.
Z chlubnych wieści na wikipedii:
W XVII wieku Zofia Romanowa, siostra cara Piotra I Wielkiego, przebudowała go, a od 1682 roku stał się on jej drugą rezydencją. W tym samym klasztorze została zamknięta, gdy Piotr I przejął władzę. Niedługo później uwięził tam również swą pierwszą żonę Jewdokiję Łopuchiną. (Nie miała kobita łatwo, nie miała)

87. Holandia

Oficjalna pocztówka z Holandii przedstawiająca Panią z taczką i dużo piasku (i to nie plaża). Ludzki portret. Tyle. Reszty mogę się domyślać. Pani na pocztówce ma taką jadowitą wręcz zieloną sukienkę. Zielony to nadzieja. Może praca daje jej nadzieję, na lepsze życie? Może to nadzieja, na lepszą pracę? Albo nadzieja, że jak wróci do domu, będzie miała spokojny wieczór?
Tylko ta pustka wokół niej...

86. Holandia, Amsterdam

Pocztówka przedstawiająca... kanał - XVII-wieczny obszar pierścienia kanałów wewnątrz Singelgracht w Amsterdamie. Pocztówka w ramach RR UNESCO - piękna. Chociaż w rzeczywistości jest jeszcze piękniejsza. Sieć kanałów w Amsterdamie, początkowo miała służyć jako miasto portowe, później wyrosło cudowne miasto, a kanały były wielkim osiągnięciem urbanistyki, oraz wzorem do naśladowania do XIX wieku. Ale pomińmy kanały i skupmy się na moście. Jest to  Magare Brug - Chudy Most. Wybudowany w 1840 roku (wikipedia podaje że niby w 1691 - ale Holendrzy twierdzą inaczej ;)) Często rozbierany i budowany od nowa. Aktualny most, to most zwodzony. Łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht.
I ładne znaczki:

85. Niemcy, Bawaria

Niektórzy układali takie puzzle - przynajmniej ja układałam.
Oficjalna pocztówka z Niemiec, z Bawarskim Neuschwanstein (Nowy Łabędzi Kamień) - XIX-wiecznym zamkiem neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotyckim położonym nad przełomem rzeki Pollak w Alpach Bawarsko-Tyrolskich. Fundatorem zamku był Ludwik II Bawarski, pozostawił po sobie dziedzictwo i najcenniejszy skarb. Zamek w Bawarii jest odwiedzany przez ponad milion osób. Sławę zawdzięcza nie tylko ekscentryczności władcy i jego smutnej historii, ale także Disneyowi - wszak Neuschwanstein był pierwowzorem dla bajecznego zamku - loga firmy. (Zamek został wybudowany w Disneylandzie :))

84. Finlandia

Oficjalna pocztówka z Finlandii od Ritvy.
"Sillä missä kaksi tahi kolme on kokoontunut minun nimeeni, siinä minä olen heidän keskellänsä." " Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich" (Matt. 18, 20)
Pocztówka z cytatami z Pisma Świętego. Sama często je kupuję, ze względu na widoki. Ritva wybrała tę pocztówkę, gdyż, jak sama wspomina, pracuje od 25 lat z ludźmi umysłowo chorymi (mój mąż też pracował), i dla niej każdy dzień, każdy listek jest cudem. W takiej pracy docenia się otaczający nas świat.
I oczywiście cudowny fiński znaczek:

środa, 25 sierpnia 2010

83. Francja, Paryż

Doczekałam się! Moja pierwsza pocztówka z Francji, z Paryża! Szkoda, że nie jest oficjalna, ale nie mam zamiaru narzekać. Paryż to Paryż! Pocztówka przedstawia Pont des Arts (Passarelle des Arts), most dla pieszych, łączący Institut de France z Luwrem, przebiegający między 1 a 6 okręgiem paryskim. Jego nazwa pochodzi od określenia Dziedziniec Sztuki, jak w XIX wieku nazywano jeden z dziedzińców Luwru.
Most jest popularnym plenerem dla artystów malarzy oraz miejscem wystaw sztuki.
Francuski znaczek

82. USA, Phoenix

RR CityView
Phoenix - stolica Arizony i równocześnie piąte co do wielkości miasto w USA. Znane ostatnio dzięki Belli z Zmierzchu (miasto matczyne ;) )
Oferuje wszystko co turysta może sobie wymarzyć - słońce latem, ciepło zimą, w pobliżu spory akwen wodny i niezbyt wysokie góry. Do tego dodać należy bogatą ofertę miasta w sferze kultury oraz niesamowitą mieszankę największych amerykańskich nacji, jaka stworzyła specyficzną świadomość  i w pewien sposób odrębną kulturę całej Arizony. Tak więc tutaj zarówno Indianie, jak i Europejczycy, Meksykanie oraz Afroamerykanie - wszyscy dali coś z siebie, by te pustynne tereny mogły stać się tym, czym są teraz.
Sporo znanych ludzi pochodzi lub w jakiś sposób jest związanych właśnie z Phoenix – w tym mieście urodzili się:
* wokalista zespołu Linkin Park – Chester Bennington,
* gwiazdy The Pussycat Dolls - Melody Thornton oraz Ashley Roberts. 

Bardzo ciekawe znaczki:
Są to flagi stanów Alabama i Alaska

wtorek, 24 sierpnia 2010

81. Chiny, Tai Shan

 
Tai Shan - znana jest bardziej jako "najbardziej majestatyczna góra pod niebem". Góra położona jest na północ od Tai'anu w prowincji Szantung o wielkim znaczeniu dla chińskiej historii i kultury. W roku 1987 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej najwyższy punkt to szczyt Jadeitowy Cesarz
Tai Shan zalicza się do Pięciu Świętych Gór Taoizmu. Jest kojarzona ze wschodem słońca, narodzinami, odnową; a często uważa się ją za najważniejszą z całej piątki. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tys. lat.
Od niepamiętnych czasów miejsce rytualnego składania ofiar niebu (Tian) przez cesarzy chińskich celem potwierdzenie uzyskanego przez nich mandatu niebios. Po złożeniu ofiary cesarz składał pismo z tekstem modlitwy o pomyślność dla swoich poddanych. Następnie składał kolejną ofiarę, tym razem u podnóża góry poświęconej Ziemi. W 695 r. ofiarę złożyła w tym miejscu cesarzowa Wu Zetian wykorzystując fakt, iż Ziemia reprezentuje pierwiastek żeński (yin). Tym samym uprawomocniła swoje rządy.

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

80. Singapur

Singapur od Alicii. Jest to swoiste miasto-państwo położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego. Nazwa Singapur pochodzi od dwóch sanskryckich słów: singa (lew) i pura (miasto), stąd niekiedy stosowana nazwa Miasto Lwa. Pocztówka to chyba osobisty projekt Alicii, gdyż na odwrocie jest już wpisane miejsce na ID! (ID: SG - .......)
Wikipedia podaje wiele ciekawych rzeczy, m.in. to, że:
* Singapur jest drugim co do gęstości zaludnienia miastem na świecie (pierwszym jest Monako)
* Posiada ponad (!) siedem języków ojczystych (w tym angielski i różne odmiany dialektu chińskiego)
* Jednym z zagrożeń współczesnego miasta jest.. piractwo morskie :)
O i znaczki!

79. Polska, Bieszczady

Uwielbiam polskie góry, jak i lasy, dlatego Ania (Pscolka_jo - dziękuję!) wysłała mi przepiękne Bieszczady. Niestety nie byłam w tamtych okolicach, czego żałuję, a co staram się nadrobić.
Pamiętam, jak na maturze opowiadałam o motywach zła, między innymi opowiadałam o legendach bieszczadzkich. Legend jest dużo, jednej z nich nie mogę aktualnie znaleźć, ale drugą możecie poczytać tutaj:
Legendy Bieszczadzkie
Pamiętam tylko, że nazwa gór pochodzi od słów "I miał Bies Czady swoje..."
Ogólnie, te legendy są bardzo, bardzo ciekawe, jednak przez wielu już zapomniane.

czwartek, 19 sierpnia 2010

78. Holandia, Leeuwarden

Oficjalna pocztówka od Kim. Wywołała wielki uśmiech na mojej twarzy. Uważam ją za przesympatyczną! Dlaczego taki wybór? Dlatego, że mam w swojej wishliście hasło "życie codzienne". Kim ma dwa koty. Koty gubią sierść, więc siłą rzeczy Kim musi codziennie (nawet kilka razy dziennie jak napisała) odkurzać. W dodatku na pocztówce jest mnóstwo małych motylków (naklejek) :)
Kim mieszka (wraz z gubiącymi sierść kotami) w Leeuwarden, to miasto w północnej Holandii. Dwie ciekawostki jakie znalazłam na wikipedii:
> Do 2009 w miejskiej bibliotece znajdowała się rzadko spotykano kolekcja pornografii pochodząca głównie z lat 60. i 70, kolekcja zaginęła w nieznanych okolicznościach.
> W Leeuwarden corocznie od 2002 jest organizowana impreza Domino Day.

środa, 18 sierpnia 2010

77. Japonia, Okinawa

Jedna z piękniejszych oficjalnych pocztówek jakie dostałam i moja pierwsza pocztówka z Japonii. Przedstawia wybrzeże Okinawy, japońskiej wyspy na Oceania Spokojnym. Okinawa ma własną kulturę, chociaż są też spore naleciałości amerykanizmu (przez bazy wojskowe). Wyspa ta jest kolebką karate.
Ma także duże znaczenie strategiczne dla wojsk amerykańskich - stąd rozpoczęły się naloty na Wietnam.
Ale jest to piękna wyspa, którą chciałabym zobaczyć na własne oczy!

76. Holandia, Utrecht

RR CityView od Tessy z Holandii.
Utrecht to miasto w środkowej Holandii nad kanałem Amsterdam-Ren.
Znajduje się tu dużo romańskich i gotyckich kościołów oraz polski cmentarz wojenny.
Najsłynniejszym zabytkiem jest katedra z XIII w. (Domkerk), nawiązująca stylem do gotyku francuskiego. Jej budowa rozpoczęła się w 1254 r. i trwała do XVI w. Ważnym dziełem architektury współczesnej jest Dom Rietvelda w Utrechcie (Rietveld Schröderhuis) – jedno ze sztandarowych dzieł grupy De Stijl - w 2000 wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pocztówka bardzo mi się podoba :)

75. Polska, Pasym

Polski tag od Magdy (magdele39), która wysłała mi urlopowy Pasym. Miasto to, leży niedaleko mojego ukochanego Olsztyna! W Pasymiu swoje młode lata spędził Małkowski, późniejszy prezydent Olsztyna, którego miałam okazję poznać. W 1935 r. odwiedził Pasym Melchior Wańkowicz, zbierając materiału do książki Na tropach Smętka.Książki, którą przeczytałam, klnąc na czym świat stoi, ale musiałam, bo inaczej nie dostałabym zaliczenia z literatury polskiej :)
Na pocztówce widzimy:
> Późnogotycki kościół z końca XV wieku,
> Neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa (katolicki) z z 1876 r., wybudowany w miejscu dawnego zamku.
> Ratusz z XIX wieku
> Wieża ciśnień z 191-1911 r. (w parku miejskim).

Osobiście w Pasymiu byłam tylko przejazdem i to tylko kilka razy, ale i tak jest to bardzo ładna miejscowość :)

wtorek, 17 sierpnia 2010

74. USA, Waszyngton

Szczyt Mount Shuksan (2782 m n.p.m) - chyba najbardziej znany szczyt w północnej części Gór Kaskadowych, który nie jest wulkanem i tak często pojawia się na różnych tapetach na pulpit komputera.
Góry Kaskadowe to pasmo górskie wchodzące w skład Kordylierów.
Rozciągają się od rzeki Fraser w Kanadzie do Mount Shasta w Kalifornii. Posiadają liczne wygasłe wulkany, ale dwa spośród nich są czynne i wybuchały w ciągu ostatniego stulecia – Mount St. Helens (południowo-zachodnia część stanu Waszyngton wybuchł w 1980 powodując znaczne straty) oraz Lassen Peak w północnej Kalifornii wybuchł po raz ostatni w 1921.
Najwyższymi szczytami pasma są Mount Rainier (którego podobiznę już mam w swojej kolekcji) – 4392 m n.p.m. i Mount Shasta – 4317 m n.p.m.

73. Wielka Brytania, New Forest

Park Narodowy New Forest - park narodowy położony w południowej Anglii, na terenie hrabstw Hampshire i Wiltshire. Park postał 1 marca 2005, zaś głównym celem jego istnienia jest ochrona ostatnich dzikich wrzosowisk i starodrzewów w tej gęsto obecnie zaludnionej części Wielkiej Brytanii.
Najciekawszym, oprócz wrzosów, gatunkiem flory New Forest jest rosiczka. W parku spotkać można cykady leśne, jedyny gatunek cykad rodzimy dla Wielkiej Brytanii, obecnie występujący już coraz rzadziej. Znajdziemy tu także rzadkie na Wyspach owady z rodziny turkuciowatych. Z płazów i gadów spotykane są m.in. zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, jaszczurka zwinka oraz traszka grzebieniasta. Najważniejsze gatunki większych zwierząt to daniel, sarna, jeleń szlachetny, jeleń wschodnimundżak. (sika) oraz Jednak tym, z czego park jest najbardziej znany, są półdzikie konie.

72. USA, Mount Rainier

RR Mountains
"Of all the five mountains which like beacons, once blazed along the Pacific Coast, Mount Rainier is the noblest" - John Muir
Mount Rainier inaczej zwany także Mount Tahoma to wulkan w USA, położony 87 km na południowy wschód od Seattle, w stanie Waszyngton. Jest to najwyższy szczyt Gór Kaskadowych, a także najwyższy punkt w stanie Waszyngton. Leży w hrabstwie Pierce, na terenie Parku Narodowego Mount Rainier.
Cóż mogę powiedzieć? Jest piękny!

71. Australia, Sydney, Melboune, Brisbane

Dwie cudowne pocztówki z Australii z prywatnej wymiany. Pierwsza przedstawia trzy miasta Australii (od góry) Brisbane, Sydney i Melbourne. Druga przedstawia piękne wybrzeża Australii: Victoria, South Australia, Weaster Australia oraz Queensland.
Na żywo, pocztówki są jeszcze ładniejsze.
Australia to szósty pod względem wielkości kraj świata, położony na kontynencie australijskim będącym najmniejszym spośród wszystkich kontynentów. Australia dla mnie osobiście to taki mały raj na ziemi. Moim marzeniem było i jest być tam chociaż raz. I wiem, że kiedyś tam będę!

70. Brazylia, Parnaíba

RR Poland x World
Pocztówka od Isabelli z Brazylii. Przedstawia plażę w jej rodzinnym mieści - Parnaíba. Isabella uważa, że jest to raj na ziemi. Możliwe, miejsce ciekawe, tylko... pocztówka mnie nie zachwyciła...

69. Rosja, Noworosyjsk

RR Cityview
Pocztówka przedstawia budynek Poczty w Noworosyjsku. Noworosyjsk to jeden z głównych portów Morza Czarnego. Przedstawia miasto takie jak moje. Tzn na pocztówce jest takie zwyczajnie ludzkie, bez rewelacji :)

piątek, 13 sierpnia 2010

68. Peru, Lima

RR UNESCO
Lima jest stolicą Peru.Miasto leży nad rzeką Rímac. Pierwotnie Ciudad de los Reyes, czyli "Miasto Królów". Założone w 1535 przez Francisco Pizarro. Miasto było wielokrotnie niszczone przez trzęsienia ziemi. Pomimo to posiada szereg zabytków, m.in. katedrę z XVI wieku (widoczną na pocztówce), zespół pałacu prezydenckiego oraz kościół i klasztor św. Franciszka. Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lima nie ma w Polsce miasta partnerskiego, a szkoda :)
I oczywiście znaczki z Peru:

67. Rosja, Moskwa

RR UNESCO
Pocztówka od Julii z kremlem moskiewskim. Kreml moskiewski (Московский Кремль) − gród warowny na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Moskwy. Jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Jest to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi.
Zerżnięte z wikipedii:
a terenie Kremla eksponowane są dwa gigantyczne dzieła sztuki ludwisarskiej: największy na świecie dzwon Car Kołokoł z 1735 i największa na świecie pod względem kalibru armata Car Puszka z 1586.
Zabytki sakralne Kremla:
  • Sobór Zaśnięcia NMP (Sobór Uspieński) (Успенский собор)
  • Sobór Zwiastowania (Благовещенский собор)
  • Sobór Archangielski (Архангельский собор)
  • Dzwonnica Iwana Wielkiego (Колокольня Ивана Великого)
  • Pałac patriarchy i sobór 12 apostołów (Патриарший дворец и собор Двенадцати Апостолов)
  • Sobór Wierchospaski (Верхоспасский собор и теремные церкви)
  • Cerkiew Złożenia Szat (Церковь Ризоположения)
Muzea i zabytki świeckie Kremla:
  • Arsenał
  • Pałac senacki
  • Pałac Potiesznyj (Потешный дворец)
  • Państwowy pałac kremlowski
  • Wielki pałac kremlowski
  • Pałac Teremnoj (Теремной дворец)
  • Zbrojownia kremlowska (Оружейная палата)
  • Komnata Graniasta (Грановитая палата)
  • Mury i baszty obronne
  • Barbakan Kutafia
Pocztówka niesamowicie mi się podoba i jest kolejną śliczną pocztówką z Rosji, jaką otrzymałam. Przyznam się, że na samym początku myślałam, że to jakiś indyjski krajobraz ;)

66. Wielka Brytania, Walia, Swansea

RR Cityview
Swansea (Abertawe, co znaczy "ujście Tawe") to drugie co do wielkości miasto w Walii zaraz po Cardiff. Nazwa Swansea pochodzi najprawdopodobniej od "Sweyn" (zniekształcone skandynawskie imię "Swen") i "sey" (co w języku staronordyjskim znaczy "dopływ"). Nazwa może mieć swój początek w czasach, gdy Wikingowie osiedlali się wzdłuż południowego wybrzeża Walii. Uważa się, że Swansea rozwinęło się z osady handlowej założonej przez Wikingów. Z innych ciekawostek - 25 września 1969 roku urodziła się tam Catherine Zeta-Jones.

Czytając o Swansei natknęłam się na... stronę ciekawostk.eu Jest tam zamieszczony wpis o.. włamywaczu, który przesłał swoje zdjęcie do gazety, gdyż to, które wydrukowali mu się nie podobało. Opis oraz zdjęcie można znaleźć TUTAJ

65. Szwajcaria, Alpy


RR Mountains
Pocztówka, która przyfrunęła do mnie z Finlandii. Przedstawia Alpy Pennińskie albo Alpy Walijskie, bo też i taką noszą nazwę. Jest to pasmo górskie Alp Zachodnich. W Finlandii nie ma gór, więc zadowalam się jakże cudownymi Alpami Szwajcarskimi.
Na pocztówce widzimy kolejno:

> Allalinhorn (4027m)  - jest najłatwiejszym czterotysięcznikiem w całych Alpach. Na najłatwiejszej drodze jedynie śnieg. Osoby wchodzące na szczyt mogą wjechać kolejką linową.
> Rimpfischhorn (4199m) Należy do masywu Mischabel. Leży na południe od Allalinhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m) oraz Britanniahütte (3030 m). Szczyt otacza lodowiec Allalingletscher.
> Strahlhorn (4190m) On także należy do masywu Mischabel. Sasiaduje z Rimpfischhorn. Szczyt można zdobyć ze schronisk Täschhütte (2701 m), Berghaus Flue (2618 m), Britannia Hütte (3030 m) i Hotel Fluealp (2618 m) po stronie szwajcarskiej oraz Bivacco Città di Luino (3562 m), Rifugio Eugenio Sella (3029 m) po stronie włoskiej.
 I przecudowny znaczek:

64. Polska, Szubin


"Mój jest ten kawałek podłogi...", a ten kawałek należy do Maiden, pewnej kochanej "T". Szubin to miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Znaleziska starych urn i monet świadczą o tym, iż jest to baaaaaardzo stare miasto.  Osada ta istniała jeszcze przed powstaniem państwa polskiego!
Sędziwój Pałuka jest historycznym założycielem Szubina w XIV wieku. Z tego też okresu pochodzą resztki ruin zamku szubińskiego. Pierwsze wzmianki historyczne o Szubinie pochodzą z 1365 r. Datę tę przyjmuje się jako datę powstania miasta. Najstarszą istniejącą w mieście budowlą jest kościół pod wezwaniem św. Marcina, ufundowany przez dziedzica na zamku Sędziwoja w XIV wieku. Zbudowany jest w stylu późnogotyckim o jednej nawie. Widać jego kawałek na owalnym fragmencie pocztówki.

63. Rosja, Nizhny Novgorod

RR Cityview
Niżny Nowogród (Нижний Новгород) to duże miasto w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi. Nadawcą pocztówki jest Xenia, która mieszka w tym pięknym mieście. Napisała mi, iż budynki w porcie, pokazanym na pocztówce, w większości pochodzą z XIX wieku.
Na wikipedii przeczytałam coś takiego: "W latach 1611–1613 był punktem oporu Rosjan w walce z Polską. W 1777 roku stał się stolicą guberni, a od 1825 roku był siedzibą generała-gubernatora powołżskiego." Gubernia bowiem ostatnio spędza mi sen z powiek, gdyż właśnie na tym poległam na egzaminie z historii administracji. Miło mi, że pocztówka przypomniała o nadchodzącej dość szybko poprawce ;)

62. Chiny, Anhui

RR UNESCO
Anhui to prowincja Chin, w której zachowały się dwie tradycyjne wioski Xidi i Hongcun. Są to tradycyjne i stare miejsca, które przypominają o tym, jakie kiedyś były Chiny. Jak nadawca sam napisał "Chiny to bardzo dziwne miejsce". Niestety, więcej informacji na ten temat nie posiadam :)
Za to posiadam bardzo ładne chińskie znaczki:

61. Chiny, Pekin

RR UNESCO
Przez długi czas zastanawiałam się co też ta pocztówka przedstawia. Wiedziałam, że jest to miejsce w Chinach, wiedziałam, że jest to obiekt UNESCO, ale nic więcej nadawca nie dopisał. Nawet pozdrowień. Tak więc, skoro wiem i wierzę na słowo to poszukuję, co też u licha to jest. 40 obiektów w Chinach, wykluczamy wszystko co nie jest pomnikami etc. Wielki Mur i wszelkie Parki Narodowe, wszak może to być coś w np. świątyni. Na pocztówce tekst po chińsku i.. po hiszpańsku. To za pomocą google tłumacza przetłumaczyłam iż jest to jedno z mauzoleum, w którym został pochowany cesarz Qianlong. Nie ma to jak pocztówka z płytą "nagrobną", chociaż skoro my mamy możliwość wysyłania pocztówek z blokiem 11, to czemuż nie grobowce?
Tak więc UNESCO z cesarskimi grobowcami dynastii Ming i Qing znajduje się w moim posiadaniu :)
Grobowce z dynastii Ming i Qing znajdują się głównie w Changpingu, w Pekinie. Jest tam 13 rodzinnych grobowców cesarzy z dynastii Ming. Największe i najlepiej zachowane grobowce wśród istniejących grobowców cesarskich w Chinach są wschodnie grobowce z dynastii Qing, które zajmują powierzchnię 78 km2. W grobowcach tych pochowanych jest 5 cesarzy, 14 cesarzowych i ponad sto konkubin.

A o cesarzu można poczytać tutaj: Cesarz Qianlong 
I chiński znaczek: 

czwartek, 12 sierpnia 2010

60. Polska, Poznań

Bardzo przyjemna pocztówka od Judyty (nalezedociebie) w ramach prywatnej wymiany.
Poznań to jedno z największych i najstarszych polskich miast. Miałam przyjemność kiedyś spacerować wte i wewte po poznańskim rynku. Dlaczego tak? Ano dlatego, iż przewodniczka (byłam na wycieczce) chciała pokazać nam że Poznań ma kwadratowy rynek, dlatego przez dwie godziny lataliśmy jak idioci od kamieniczki do kamieniczki i od uliczki do uliczki. Załapaliśmy się wprawdzie na koziołki, ale już na jakąś poznańską kawę nie.
Znalazłam takie oto ciekawostki na tej stronie:
> Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski
> W poznańskiej katedrze spoczywają ciała pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego
> od stolicy Niemiec dzieli je mniejsza odległość niż od Warszawy
> w Poznaniu znajduje się muzeum Ratownictwa Kolejowego, które jest jedynym takim w Polsce
> W Poznaniu urodził się prezydent Państwa Niemieckiego - Paul von Hindenburg

I polski znaczek z wisienkami:

środa, 11 sierpnia 2010

59. Rosja

Uwielbiam herbatę. Kocham herbatę. Jestem herbatomaniczką. A imbryczki na tea-time? Fantastyczna sprawa!
Tea time lub five o'clock brytyjski zwyczaj zapoczątkowany przez księżną Bedford oraz królową Wiktorię. Pora podwieczorku (zwykle o godzinie siedemnastej), na który składają się zazwyczaj: herbata (w Anglii podawana z mlekiem), ciastka lub kanapki.
Pocztówka z imbryczkami przywędrowała do mnie z Rosji od Alexandra. Nie mogę się po prostu napatrzeć na tę pocztówkę!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...