wtorek, 24 sierpnia 2010

81. Chiny, Tai Shan

 
Tai Shan - znana jest bardziej jako "najbardziej majestatyczna góra pod niebem". Góra położona jest na północ od Tai'anu w prowincji Szantung o wielkim znaczeniu dla chińskiej historii i kultury. W roku 1987 wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej najwyższy punkt to szczyt Jadeitowy Cesarz
Tai Shan zalicza się do Pięciu Świętych Gór Taoizmu. Jest kojarzona ze wschodem słońca, narodzinami, odnową; a często uważa się ją za najważniejszą z całej piątki. Ruch pielgrzymkowy do świątyń na Tai Shan odbywa się od 3 tys. lat.
Od niepamiętnych czasów miejsce rytualnego składania ofiar niebu (Tian) przez cesarzy chińskich celem potwierdzenie uzyskanego przez nich mandatu niebios. Po złożeniu ofiary cesarz składał pismo z tekstem modlitwy o pomyślność dla swoich poddanych. Następnie składał kolejną ofiarę, tym razem u podnóża góry poświęconej Ziemi. W 695 r. ofiarę złożyła w tym miejscu cesarzowa Wu Zetian wykorzystując fakt, iż Ziemia reprezentuje pierwiastek żeński (yin). Tym samym uprawomocniła swoje rządy.

4 komentarze:

Cleo. pisze...

Wow! Ale się to prezentuje no no...dech w piersi zapiera wręcz.

Petitek79 pisze...

Ja dziękuję tam się wdrapywać!

betkap pisze...

Świetna! Znaczki też!

Tasha Wroclaw pisze...

Majestatyczny widok.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...