środa, 15 września 2010

118. Japonia, Tokio

Tokyo! Tokio, Tōkyō-to! Jeżeli chodzi o Japonię, to każda pocztówka jest mi droga. I chyba mam za duże wymagania, bo po Tokio spodziewałam się czegoś innego. Ale co tam :) Ważne, że jest :)
Tokio to stolica Japonii, położona nad Oceanem Spokojnym, znajduje się na wyspie Honsiu (największej z wysp japońskich). 
Dworzec Tōkyō – jeden z ważniejszych dworców kolejowych na terenie aglomeracji tokijskiej.
Dworzec jest położony w historycznym śródmieściu na terenie dzielnicy Chiyoda. Obsługuje m.in.: dalekobieżne linie super-ekspresu Shinkansen (np. Tōkaidō-sen (połączenie z zachodnią częścią kraju), czy Tōhoku-sen (połączenie z północą), linie lokalne, trans-tokijskie oraz metro. Dworzec składa się z trzech części. Najważniejsza obejmuje zespół peronów nadziemnych JR oraz towarzyszące im zabudowania i pomieszczenia recepcyjne na poziomie ulic, antresoli i poziomie -1. Poza tym są dwa kompleksy peronów podziemnych związanych z dwiema innymi liniami JR oraz podziemna stacja metra.
Za dworcem znajduje się Centrum Biznesowe Marunouchi. Wraz z Yūrakuchō i Ōtemachi tworzy wąski pas dzielnic, będących głównym centrum finansowo-administracyjnym Tokio. To tutaj znajdują się główne urzędy państwowe, siedziby największych japońskich korporacji handlowych, usługowych i przemysłowych, towarzystw ubezpieczeniowych, banków, agencji prasowych, przedsiębiorstw lotniczych i organizacji turystycznych. Potężne gmachy są ośrodkami takich korporacji, jak: Mitsubishi, Mitsui, Mizuho, Marubeni, Daimaru, Fujitsu czy Sumitomo. Szerokie, eleganckie i dość spokojne ulice pomiędzy potężnymi biurowcami dają wyobrażenie o ekonomicznej sile, która napędza gospodarkę Japonii
A znaczek jest kawaii ^.^


2 komentarze:

Petitek79 pisze...

Zupełnie jak nie-Japonia

heksita pisze...

Mam takie samo pierwsze wrażenie, jak Petitek :D!
A znaczek z kotkiem (to Hello Kitty?) -- cudny!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...