środa, 23 listopada 2011

296. Chiny

Tym razem dzieci z Wyżyny Lessowej. Jest to największy na świecie obszar akumulacji lessu, czyli pylastej skały osadowej. Warstwa lessu pochodzi najprawdopodobniej z pustynnych obszarów Gobi.
Na wyżynie uprawia się pszenicę, proso, bawełnę i kukurydzę. Jest to także obszar bogaty w surowce mineralne, przede wszystkim węgiel kamienny (Zagłębie Datong), rudy miedzi i ropę naftową
Na Wyżynie Lessowej las zachował się tylko sporadycznie – bądź w dolinach rzek, bądź rezerwatach. Wyniszczenie lasów przyczyniło się do znacznego przyspieszenia erozji gleb i zwiększyło niebezpieczeństwo powodzi.
Charakterystyczne dla tego miejsca są pospolite jaskinie mieszkalne, wydrążone w zboczach wąwozów lessowych. Największe miasta na wyżynie to: Taiyuan, Datong i Pingliang. Jest to ciężkie miejsce do życia, ale jak widać da się! Chociaż szczerze mówiąc... nie wyobrażam sobie dzieciństwa w takim miejscu, bo co robić?

1 komentarze:

Laura pisze...

Dzieci potrafią się bawić wszędzie ;) I paradoksalnie te, które nie mają prawie nic, często są szczęśliwsze niż te, które pozornie mają wszystko

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...