niedziela, 20 listopada 2011

286. Anglia

Pocztówka otrzymana od Polki, mieszkającej w Norwich.
Norwich to miasto położone we wschodniej Anglii, w widłach rzek Yare i Wensum. Założone zostało w X w. jako wieś Northwic. Na początku XI w. funkcjonowało jako lokalne centrum handlowe. W 1004 zajęte przez Duńczyków, w 1066 przez Normanów. W średniowieczu rozwinęło się w jedno z największych miast angielskich, w oparciu o rzemiosło, głównie tkactwo wełny, któremu początek dał w 1366 król Edward III, sprowadzając i osiedlając tkaczy flamandzkich. W XVIII w. zaczęło tracić znaczenie wskutek rozwoju nowych ośrodków przemysłowych na północy kraju.

Obecnie w mieście znajdują się zakłady przemysłu maszynowego, elektrotechnicznego, metalowego, włókienniczego, odzieżowego i spożywczego. Jest to ważny ośrodek handlu. węzeł kolejowy i drogowy. Miasto posiada także Uniwersytet.

Do dziś zachowało się 30 średniowiecznych kościołów, głównie z XV w., m.in. katedra (XI-XV w.) z 96-metrową wieżą (XV w.) i krużgankami, ruiny klasztoru Benedyktynów (XI w.), ratusz (XV w.), normański zamek (obecnie muzeum XII, XIX w.).
I ładny znaczek

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...