czwartek, 17 listopada 2011

283. Chiny

RR Cityview
Kartka przywędrowała do mnie w styczniu w ramach Cityview RR. Przedstawia stolicę kraju, Pekin, jego starożytną i nowoczesną część.
Pekin jest miastem kontrastów, z jednej strony jest to nowoczesna metropolia z drugiej to właśnie tu mieszczą się najstarsze zabytki Chin. Został założony około 700r.p.n.e. przez dynastię Zhou.Pekin był z małymi przerwami stolicą państwa ( za panowania dynastii: Yuan tj. w latach 1279-1368, Ming w latach 1368-1644, Qing w latach 1644-1911). Nazwę Pekin tj. „Północne miasto” nadano mu w 1420 roku. Po 1911 roku Chińczycy kilkakrotnie przenosili swoją stolicę. W roku 1949 miasto stało się stolicą Chińskiej Republiki Ludowej.
Pekin to nie tylko historia. To tętniące życiem rozległe miasto, w którym przeszłość miesza się z nowoczesnością, tworząc liczne kontrasty. Nie trudno je zauważyć. Wysokie wieżowce i ekskluzywne hotele oraz nowoczesne obiekty jakie pojawiły się w związku z Olimpiadą sąsiadują z wąskimi uliczkami tradycyjnych hutongów. Szare, niskie budynki, zbudowane wokół kwadratowego dziedzińca, zamieszkiwane przez całe rodziny z pokolenia na pokolenie to prawdziwy stary Pekin. Dziś Pekin to centrum administracyjne kraju i wielka nowoczesna metropolia z mnóstwem miejsc , które warto zobaczyć i zwiedzić oraz centrum naukowe i kulturalne kraju. W Muzeum Historii Chin mieści się biblioteka narodowa z bagatela 11 milionami (!) woluminów. Pekin słynie też z najlepszej uczelni – Uniwersytet Pekiński założony w 1898 roku. Zabudowa miasta jest symetryczna. Ulice są proste i przecinają się pod kątem prostym. Wokół nich znajdują się wszystkie najważniejsze zabytki miasta takie jak - świątynia Konfucjusza oraz wieże: Dzwonów i Bębnów.

1 komentarze:

Susanna pisze...

Na początku kartka mnie nie zachwyciła ale po dłuższym przyglądaniu się stwierdzam, że jest ciekawa :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...