poniedziałek, 31 października 2011

267. Kanada

Jeżeli ktoś, kiedyś powie mi, że Kanada jest brzydka i nie ma ciekawych kartek pokażę mu ten wpis.
Jednym z moich cichych marzeń jest zobaczenie gór kanadyjskich i wodospadu Niagara. Można powiedzieć, że to co zobaczyłam na tych pocztówkach, tylko wzmogło mój apetyt.

Kanada  uważana jest za jeden z krajów najlepiej nadających się do życia, zachwycająca przestrzenią i surowym, ale jakże pięknym krajobrazem, wielokulturowa, wielojęzyczna i niezwykle otwarta na nowoprzybyłych dzięki przyjętej polityce wielokulturowości.
 Toronto - największe miasto Kanady, często jest mylone ze stolicą tego kraju. Owszem, jest stolicą ale prowincji Ontario. Toronto jest najbardziej wieloetnicznym miastem świata, zamieszkanym przez ponad 150 grup etnicznych, w 2001 roku miasto otrzymało nadany przez ONZ tytuł: World's Most Multicultural City. Według władz Toronto, jest to najbardziej zielona metropolia świata. Blisko 1/5 powierzchni miasta zajmują tereny zielone, co znacznie odbiega od przeciętnej tego kontynentu. Najważniejszą atrakcją tego miasta jest widoczna na pocztówce Wieża CN, betonowa wieża transmisyjna o wysokości 553 metrów (1815 stóp), będąca drugą największą strukturą samostojącą na świeci. Wieżę widać z każdego punktu miasta i z bardzo daleka poza nim. W pogodny dzień ze szczytu można dostrzec wodospad Niagara oraz Stany Zjednoczone po drugiej stronie jeziora Ontario. 
W Toronto istnieje wiele dzielnic będących skupiskami mniejszości narodowych. Przejawia się to zarówno w tradycyjnych restauracjach i sklepach, jak i lokalnych imprezach i festiwalach. 
 Piękny krajobraz, prawda? To dolina Ten Peaks, w Narodowym Parku Banff. Park został utworzony w 1885, na powierzchni 6641 km2. Jest to pierwszy kanadyjski park narodowy oraz drugi park narodowy w Ameryce Północnej. Park Narodowy Banff należy do grupy czterech, sąsiadujących ze sobą parków górskich w kanadyjskich Górach Skalistych. W 1984 Park Narodowy Banff został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale nie ma się co dziwić, prawda? Główne atrakcje turystyczne w parku to gorące źródła Upper Hot Springs, trzy kurorty narciarskie oraz jeziora lodowcowe, m.in. Lake Louise, Lake Moraine, a także budowle - symbol Banff Hotel Fairmont Banff Springs oraz Chateau Lake Louise.
Na koniec zostawiłam sobie dwie małe perełki - Wodospad Niagara w dwóch odsłonach.
Wodospad Niagara to jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami. Część kanadyjska to ta "na dole" pocztówki, natomiast amerykańska to ten 'boczny' wodospad.
Wodospad jest stosunkowo młody w skali geologicznej. Rzeka Niagara powstała około 12 tys. lat temu, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia, i wpierw wodospad znajdował się w okolicach dzisiejszego Queenston. Tam właśnie woda spadała ze Skarpy Niagary, czyli geologicznej "skarpy", która ciągnie się aż do Jeziora Górnego na zachodzie i daleko wzdłuż południowych brzegów jeziora Ontario na wschodzie. Od czasu powstania na skutek erozji skał wodospad cofnął się około 7 mil w górę rzeki, w stosunku do pierwotnego położenia. Ślad wodospadu to długi kanion (tzw. Niagara Gorge) ciągnący się na północ od wodospadu i również warty zwiedzenia.
 Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów, gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej oraz dobry widok na kaskadę kanadyjską. Wokół wodospadu jest wiele atrakcji dla turystów oprócz samego widoku na wodospad. Najciekawsza z nich to rejs małym stateczkiem który podpływa prawie pod same kaskady. Nocą wodospady są podświetlone. Szczególnie interesująco wyglądają zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy dużych rozmiarów sople.
Czyż to nie jest piękne?
Dlaczego wszystko razem? Bo wszystko razem dostałam w jednej kopercie.
Dziękuję Ci Elu. Bardzo!

2 komentarze:

Pasażerka pisze...

ten kto powiedział, że Kanada jest brzydka i nie ma w niej nic ciekawego dostałby ode mnie, jestem przekonana :D

Kanada to jedno z moich nieco bardziej odległych marzeń! a kartki śliczne, zwłaszcza ta z wodospadem z lotu ptaka.

Zofiana pisze...

kilka lat mieszkalam w toronto.
widzialam kilkakrotnie wodospad niagara
Kanada jest piekna!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...