wtorek, 4 października 2011

244. Polska

Oto wynik podróży po Polsce znajomej, lekko zwariowanej blondynki, imienniczki mej - Cindy :)
Podróż odbyła się w sierpniu, mamy październik, ale co tam!
Legnica tego dnia była baaaaardzo upalna. Dlaczego warto tutaj przyjechać? Bo to miasto ma w sobie urok ;) Na kartce widać stary Ratusz – budowla zbudowana w latach 1737-1741 (projekt miejscowego architekta Franza Michaela Scheerhofera Młodszego, fasadagotyckiego. Obecnie mieści się w nim administracja Teatru im. Heleny Modrz Michaela Frantza) na miejscu poprzedniego ejewskiej oraz garderoby aktorów. Obok Ratusza znajdują się tzw "Śledziówki". Jest to zespół ośmiu renesansowych trójkondygnacyjnych kamieniczek. Najstarsza wzmianka o nich pochodzi z 1574r.

Następnie, Cindy wysłała mi kartkę ze Świednicy. Świdnica z racji swej burzliwej historii i dynamicznego rozwoju posiada wiele cennych zabytków architektury sakralnej, mieszczańskiej jak i przemysłowej. Uniknięcie zniszczeń w czasie II wojny światowej pozwoliło zachować drugi co do wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury. Na kartce widzimy: Rynek z kolumną Trójcy Świętej z 1693r, katedra św. Stanisława i św Wacława z XIV w.[klik], wieża ciśnień, park miejski, ewangelicki Kościół Pokoju z lat 1656-1657 [klik], kamienice.  

Po upalnych miastach dolnego śląska, czas na deszczowe pomorze - Połczyn-Zdrój. Miasto znajduje się w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, który rozciąga się na południe i wschód od granic miasta. W Połczynie-Zdroju znajduje się także Park Zdrojowy o powierzchni 80 ha (w tym 35,6 ha terenów zielonych), w którym zlokalizowana jest większość obiektów uzdrowiskowych oraz pijalnia wody Joasia (nieczynna). Północna część parku z alpinarium, stawem i fontannami w stylu francuskim, południowa część naturalistyczna. W zachodniej części parku stawy, basen kąpielowy oraz ścieżka zdrowia. Park został założony w latach 1836-1839 i jest wpisany do rejestru zabytków.

Dziękuję Ci Kochana, że o mnie pamiętałaś! :*

2 komentarze:

Laura pisze...

Przejeżdżałam kiedyś przez Legnicę, być może jechałam przez mniej urokliwe części tego miasta, ae muszę przyznać, że nie zrobiło na mnie wrażenie. A pocztówki całkiem fajne, chociaż multi ;) Dobrze mieć taką pamiętającą koleżankę.

Petitek79 pisze...

Z tych miast to tylko byłem w Połczynie. I to tylko przejazdem :(

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...