piątek, 14 października 2011

249. Japonia

Znowu pozwolę sobie połączyć w jednym dwie pocztówki. Szukając informacji na temat tej świątyni, natknęłam się na ten obrazek i pomyślałam "cholera, przecież ja mam taką pocztówkę!" Co zaprezentuję niżej. Tak więc, wrzucam dwie od razu, bo później zapomnę. Tym bardziej, że obie są wysłane przez tą samą osobę - Akiko! :)
Będzie trochę dłuższy wpis.
Kioto położone na wyspie Honsiu zostało założone w 794 r. Przez dziewięć wieków, do 1868r miasto pełniło funkcję stolicy. Znajduje się tu ponad 1500 świątyń buddyjskich i około 200 shintoistycznych. Do światowego dziedzictwa należy 17 zabytków w Kioto i jego okolicy. Są to 3 świątynie shintoistyczne , 13 buddyjskich klasztorów (częściowo założonych jako pałace) z przylegającymi wspaniałymi ogrodami oraz zamek Nijo-jo. Jednym z tych obiektów jest Kiyomizu-dera - buddyjski kompleks świątynny, usytuowany nad miastem, na zalesionych zboczach góry Otowa, który zresztą możemy zobaczyć na obydwóch pocztówkach. Nazwą Kiyomizu-dera określa się kompleks kilku drewnianych budowli we wschodnim Kioto, a szczególnie główną świątynię poświęconą bogini Kannon (skomplikowana bogini).
 Nazwa jest związana z pobliskim wodospadem, który powstał na strumieniu wypływającym z zalesionych zboczy Higashiyama. Pierwszą świątynię w tym miejscu założył około 794 r. buddyjski mnich Enchin pod wpływem wizji, w której otrzymał polecenie odszukania źródła czystej wody. W 794 r. cesarz Kammu, przenosząc stolicę do nowej siedziby w Kioto, podarował budynek ze starą salą tronową głównemu generałowi Sakanoue no Tamuramaro, jako nagrodę za służbę wojskową. Ponieważ generał był żarliwym wyznawcą Kannon, przekazał budynek Enchinowi, z przeznaczeniem na główną świątynię bogini. Zabudowania zniszczył pożar w 1629 r.
Główny budynek świątyni Kiyomizu słynie ze wspaniałej, rozległej werandy - butai (scena tańców - pocztówka) - wspartej na wielopoziomowej konstrukcji wystającej ze zbocza stromego wzgórza i zapewniającej piękny widok na okolicę. Poniżej jest wodospad Otowa no taki, którego trzy strumienie wpadają do stawu. Pielgrzymi piją wodę tylko z jednego z nich, w zależności od tego, czy chcą zapewnić sobie zdrowie, długie życie lub wiedzę.

Obecnie kompleks jest główną świątynią buddyjskiej sekty Hossō-shū (dosł. przejawy zasad), jednej z najstarszych w Japonii, stworzonej przez mnicha Dōshō w 661 r.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...