piątek, 8 lipca 2011

222. Izrael

"Jeśli zapomnę cię, Jeruzalem, niech uschnie prawica moja!
Niech przylgnie język mój do podniebienia, jeślibym nie pamiętał o tobie,
Jeślibym nie wyniósł Jeruzalemu nad największą radość moją!
"
(Psalm 137:5-6)
Jerusalem, Jerozolima, Yerushalayim, Jeruszalajim; القدس Al-Quds, Al-Kuds oraz اورشليم ŪrshalīmUrszalimHierosolyma, Aelia Capitolinam nazw wiele (klik) znaczenie jedno - Święte Miasto. Pełne historii, pełne tajemniczych cieni i refleksów słońca, co wysoko nad miastem stoi. Otoczone murami, otoczone górami, otoczone historią i sławą. Początki miasta sięgają czterech tysięcy lat wstecz.Jerozolima ma bardzo bogatą historię, którą trudno streścić w kilku słowach, ale bez niej trudno zrozumieć czym jest to miasto. To tutaj został ukrzyżowany i zmartwychwstał Jezus Chrystus, to tutaj wstąpił do nieba Mahomet i tutaj Abraham ofiarował swego syna Izaaka. Święte miejsce dla trzech wielkich religii - chrześcijaństwa, islamu i judaizmu.


Kopuła na Skale (Masjid Qubbat As-Sakhrah; Kipat Hasela) to jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów, położone na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Jest to jeden z najlepiej znanych punktów orientacyjnych miasta. Budowla ta jest czasami zwana meczetem Omara, mimo że nie jest typowym meczetem, ale czymś w rodzaju pomnika i osłony dla świętej skały.
Razem z meczetem Al-Aksa tworzy ona jedno z trzech najświętszych miejsc islamu, ustępując jedynie Mekce i Medynie.
Jerozolima, Święte Miasto, ma znaczenie też w mistyce. Wiele osób poszukuje swego Jeruzalem, Nowego Jeruzalem. Swego odkupienia, Swego Wybawienia. Czy znajdą..?

2 komentarze:

Pasażerka pisze...

wygląda to naprawdę monumentalnie. a na żywo to oślepiające złoto musi pewnie robić jeszcze większe wrażenie...

Karolinko, co się dzieje z komentarzami? sprawdzałam i u mnie wszystko działa poprawnie.

Petitek79 pisze...

Ostatnio dostałem swój pierwszy Izrael- ale niestety nie jest to owa budowla. Dlatego uprzejmie donoszę, że troszkę zazdroszczę.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...