środa, 6 lipca 2011

221. Sri Lanka

Prywatne pozdrowienia z "Łez Indii". Jedyny minus pocztówki to to, że jest powleczona jakby folią, która schodzi.

Nazwa państwa Sri Lanka, przyjęta w 1972 oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”. Obecna nazwa jest współczesną adaptacją nazwy występującej w Ramajanie, gdzie wyspa znana jest jako Lanka.
W Ramajanie wyspa znana jest także jako Lankadweepa (dwepa – wyspa) oraz Lakdiva (diva – wyspa). Późniejszą tradycyjną nazwą była Lakbima. Lak to skrót od Lanka.Inną nazwą, która była używana w zachodnim świecie, była nazwa wspomniana przez króla Vijayę (indyjskiego najeźdzcę) – Tâmraparnî („liść o miedzianym kolorze”), a zaadaptowaną do języka pali jako Tambaparni. Oficerowie Aleksandra Wielkiego oraz Megastenes używali określenia Taprobanê.
Później nazwa ta pojawiała się w utworach Johna Miltona (w „Paradise lost”), oraz w Miguela de Cervantesa (jako Trapobana w „Don Kichocie). Biorąc pod uwagę pochodzącą z sanskrytu nazwę Sinhala (poprzez palijską nazwę Sihalam), Ammianus Marcellinus (IV w.) nazwał mieszkańców wyspy Serandives, natomiast grecki podróżnik Kosmas Indikopleustes (VI w.) nazwał wyspę Sielen Diva (wyspa Sielen). Ta ostatnia została zaadoptowana przez inne języki: łac. Selan, port. Ceilão, hiszp. Ceilán, franc. Selon, hol. Zeilan, Ceilan i Seylon oraz ang. Ceylon, czy w końcu pol. Cejlon. Pośród innych nazw Sri Lanki należy wymienić tamilską İlanare, arabską Tenerism („wyspa rozkoszy”). Wyspa posiadała także popularne określenia: „Wyspa Nauki” (ze względu na to, że była jednym z ważnych centrów buddyzmu), „Łza Indii” (ze względu na swój kształt i położenie względem Półwyspu Indyjskiego) oraz „Perła Oceanu Indyjskiego”.

Dopisek 7.07.2011, godz. 11:14
To 'coś' co wygląda jak cień piramid jest w rzeczywistości Szczytem Adama - piątym co do wysokości szczytem Cejlonu, położonym w południowej części wyspy. Uważane za miejsce święte przez wyznawców wielu religii – znajdujące się na szczycie podłużne zagłębienie o długości 1,5 m uznawane jest za odcisk stopy: Śiwy (wg hinduistów), Buddy (wg buddystów), Adama (wg muzułmanów) czy św. Tomasza (wg chrześcijan indyjskich). Szczyt jest znaczącym miejscem kultu religijnego i celem licznych pielgrzymek.

5 komentarze:

Petitek79 pisze...

Intryguje mnie to duże zdjęcie. Czy ja widzę tam jakiś cień piramidy czy coś w tym rodzaju?

Karo pisze...

Zbyszku, z tego co wiem, jest to wyłaniający się z porannej mgły Szczyt Góry Adama.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szczyt_Adama

Pasażerka pisze...

ostatnia kartka jest po prostu fenomenalna. jedyne co przychodzi mi do głowy to wielkie "wow"

jusztyska pisze...

rewelacyjna pocztówka :) co tu dużo mówić, zazdroszczę:D

Pawel i Ola pisze...

Sri Lanka jest przepięknym krajem, wartym odwiedzenia, ale obecnie sytuacja polityczna znowu robi się niebezpieczna. W dwa lata po zakończeniu 26-letniej wojny z Tamilskimi Tygrysami zaczynają dochodzić do głosu coraz silniejsze spory na tle religijnym.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...