sobota, 21 kwietnia 2012

540. Islandia

Z dedykacją dla Agatki ;*
Þingvellir (þing - "parlament, thing", vellir - "równina") to obszar w południowo-zachodniej Islandii, położony kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn.
Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że w tym miejscu w 930 po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata, która funkcjonuje do dziś. Althing obradował tutaj aż do końca XVIII wieku. W tym samym miejscu ogłoszono pełną niepodległość Republiki Islandii w dniu 17 czerwca 1944.
Obszar ten jest również bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. Stąd też obserwuje się tu znaczącą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Powierzchnia ziemi poprzecinana jest licznymi szczelinami, wśród których największa tworzy głęboki wąwóz Almannagjá.
W 1928 utworzono na tym obszarze park narodowy, który w 2004 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5 komentarze:

Pasażerka pisze...

zgrzytam zębami, zgrzytam zębami. i to nawet nie dlatego, że UNESCO, ale dlatego, że kartka jest fe-no-me-nal-na!

Karo pisze...

Mam jeszcze kilka ładnych karteczek :D Poczekaj trochę ;*

Laura pisze...

Zazdraszam :(

Cleo. pisze...

Wygląda na pustkowie, w Irlandii, w szczególności na Zachodzie, też widziałam takie miejsca podobne to tego z pocztówki.

Gosia @pocztowkowe-wojaze pisze...

Jeszcze kilka takich kartek i przestanę Cię lubić ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...