środa, 4 kwietnia 2012

511. Dania - UNESCO

Kronborg to zamek znajdujący się w Helsingør w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym w morze cyplu. 30 listopada 2000 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny "Grób Hamleta".
Zamek Kronborg w przeszłości był królewską rezydencją i siedzibą garnizonu wojskowego, a ostatnio służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie. Goście spacerują brukowanymi uliczkami pośród starych domów portowego miasteczka i chodzą po wałach. Zaś tradycja wystawiania "Hamleta" jest hołdem dla Szekspira. Chlubą zamku są również królewskie apartamenty. Renesansowy styl holenderski umeblowania, dwa renesansowe globusy i najdłuższa sala w Europie licząca 62 m.
Przed zamkiem możemy podziwiać ogromny monument Ogiera Duńczyka.

1 komentarze:

polish.bot pisze...

Do dziś nie mogę sobie wybaczyć, że jak tak byłam te 1,5 roku temu nie zdawałam sobie sprawy, iż to jest UNESCO i nie kupiłam tam żadnych kartek... :S

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...