poniedziałek, 4 października 2010

138. USA, Minnesota, Goryl nizinny

Tego przystojniaka dostałam od userki z Minnesoty, która kocha małpki i Zoo :)
Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla) jest największym podgatunkiem goryla zachodniego. Występuje w nizinnych lasach tropikalnych oraz bagnach na obszarze Kongo zachodniego i na południu Nigerii aż po brzegi rzeki Kongo. Spotykany jest na wysokościach od poziomu morza do 1600 m n.p.m. Na obszarze jego występowania nie ma dużego zagęszczenia skupisk ludzkich.
Goryl nizinny ma szeroką, dobrze umięśnioną klatkę piersiową i grubą szyję. Również jego ręce i stopy są mocno zbudowane i bardzo umięśnione. Futro, które pokrywa całe ciało goryla nizinnego za wyjątkiem twarzy, wnętrza dłoni i podeszew stóp, ma kolor od ciemnoszarego do ciemnobrązowego. Włosy na głowie mają często odcień rudobrązowy. Podobnie jak u innych gatunków goryli, futro dorosłego samca goryla nizinnego w dolnej części grzbietu ma kolor srebrzysty.
Głowa goryla nizinnego jest większa i grubsza niż u innych gatunków goryli. Charakterystyczne są jego wyraziste, mocno wystające brwi.
Odległość między kciukiem i pozostałymi palcami stopy jest większa niż u innych gatunków goryli.
Do niedawna goryle nizinne znajdowały się tylko w jednym polskim zoo - w Opolu. Trzy samce przyjechały do zoo w 2006 i stały się jedną z największych atrakcji ogrodu. Obecnie można je też oglądać w Warszawie.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...