poniedziałek, 27 lipca 2015

734. Kanada


Montreal.... Nie wiem czemu, ale ta pocztówka szalenie mi się podoba. To szare niebo nad Montrealem. A przecież z pewnością jest tyle pocztówek, ukazujących śródmieście czy inne dzielnice tegoż pięknego kanadyjskiego miasta. Ale jednak widok na port i śródmieście z tej perspektywy....

Jest to drugie co do wielkości miasto Kanady, największy port morski wschodniej części kraju oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej części Kanady. Powstał jako niewielka osada francuska na cześć królewską nazwany Mont Royal - "Wzgórze królewskie" - stąd obecna nazwa.


Najbardziej zabytkowa część miasta to Old Montreal (lub z francuskiego Vieux-Montréal) – Kanadyjczycy jednak nigdy nie nazywają tego miejsca old town, czyli starym miastem – takie określenie można znaleźć tylko w przewodnikach. Przy brukowanych wąskich uliczkach wznoszą się budynki z XVII, XVIII i XIX wieku w takiej ilości, że Montreal jest najbardziej naszpikowanym zabytkami miastem kontynentu północnoamerykańskiego.
Historyczny Montreal rozciąga się wzdłuż rzeki i obejmuje stary port, który dziś jest parkiem rekreacyjnym z portowymi hangarami zamienionymi w pawilony wystawowe. Z parku portowego widać ogromny gmach z kopułą – to Marché Bonsecours, w którym odbywają się wystawy, koncerty i konferencje. Przy odchodzącym od portu deptaku Place Jacques-Cartier znajduje się wiele miejsc do spotkań towarzyskich. Warto odnaleźć pozostałości oryginalnego muru obronnego oraz zobaczyć budynek zabytkowego ratusza. Tuż obok znajduje się park – Pola Marsowe, na których niegdyś ćwiczyli francuscy żołnierze broniący fortecy Montrealu. Przy kolonialnym placu Place d’Armas (Placu Broni), stoi neogotycka Katedra Notre Dame – najstarszy kościół w mieście, choć jego obecna forma jest wynikiem XIX-wiecznej przebudowy.
W obrębie Vieux-Montréal mieszczą się także muzea, wśród których koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Historii i Archeologii oraz Muzeum Historii Montrealu. Liczne obiekty muzealne znajdują się także wśród szklanych drapaczy chmur w Downtown. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Muzeum McCord – muzeum historii kanadyjskiej z wystawami dotyczącymi rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W śródmieściu stoi także wierna, choć trzy razy mniejsza kopia watykańskiej Bazyliki św. Piotra, konsekrowana pod koniec XIXw. – Katedra Marii Królowej Świata.
Przyznaję, Montreal zaciekawił mnie na tyle, że chciałabym tam pojechać. 

1 komentarze:

kingway Kinga pisze...

To chyba dopiero druga pocztówka z efektem HDR, którą widzę i muszę przyznać, że robi wrażenie. Jest piękna i na pewno przyciąga wzrok. Mam jedną pocztówkę z Montrealu, ale nie jest tak ładna, choć na pewno jest na plus to, że jest na niej nazwa miasta :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...