sobota, 4 lipca 2015

726. Szwajcaria


Parafrazując powiedzenie - wszystkie drogi prowadzą do Zurychu. Tamtejszy dworzec główny odprawia 1900 pociągów dziennie. Niemal co pół godziny do miast Szwajcarii i Europy odjeżdżają pociągi Intercity. W samym mieście i regionie zuryskim non stop kursują kolejki miejskie, tramwaje i autobusy. Bo Zurych – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii nad Jeziorem Zuryskim - to największe miasto, największy kompleks urbanistyczny i główny ośrodek gospodarczy kraju.
Charakterystyczny widok miasta to wieże trzech kościołów: potężnej katedry ufundowanej przez cesarza Karola Wielkiego, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy i kościoła Fraumünster słynący z niezwykłych witraży Marca Chagalla. Zurych pełen jest pięknych budynków, które powstały dzięki zamożności i dobremu smakowi tutejszych mieszczan. W XIV wieku arystokraci i bogaci kupcy dopuścili do władzy przedstawicieli gildii rzemieślniczych i razem pracowali na dostatek miasta.

Kościł Fraumünster (widoczny na pocztówce po lewej stronie, ten wysoki, zielony daszek) wznosi się na miejscu dawnego konwentu na zachodnim brzegu rzeki Limmat. Zbudowany został w XIII wieku i charakteryzuje się typowym romańskim stylem. Dawny klasztor został przekazany miastu po przejściu ostatniej zarządzającej na protestantyzm. Powstanie kościoła na miejscu klasztornych budynków dla kobiet zaowocowało pozostałościami w postaci krypty i zachowanej w niej podłogi. W jego wyglądzie najciekawsza jest strzelista wieża zegarowa, zakończona długą niebieską iglicą. Z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta a zwłaszcza kościoły, w tym Grossmünster

Grossmünster (te dwie wieże po prawej stronie pocztówki) to jeden z najstarszych kościołów w Zurychu. W historii szwajcarskiej reformacji odegrał on znaczącą rolę, gdyż właśnie tutaj zostały ogłoszone zasady nowej religii. Bryła kościoła jest prosta, prostokątna, w bardzo surowym stylu. Nie widać na nim żadnych ozdób architektonicznych, rzeźb czy płaskorzeźb, a jedynym elementem rozpraszającym surowość obiektu są witrażowe okna. Front kościoła obejmują dwie wysokie XV-wieczne wieże. Każda z nich zwieńczona została nietypową kopułą, dobudowaną w XVII wieku, umieszczoną na wąskim przedłużeniu zasadniczych brył. Wokół każdej z wież przebiega niewielki taras otoczony surową w kształcie betonową barierką. Dach, pokryty czerwoną dachówką jest spadzisty dwustronnie, ale nie posiada strzelistości gotyckich kościołów. W tylnej części świątyni widać jedyny odbiegający od standardu element, jakim jest smukła, strzelista wieżyczka, z mocno wyciągniętym w górę czerwonym zadaszeniem i dzwonem. Wieżyczka ozdobiona jest złoconymi wykończeniami dachu, co przy surowej bryle kościoła stanowi nietypowe urozmaicenie.

Pocztówka otrzymana w ramach postcrossingu. 

2 komentarze:

kingway Kinga pisze...

Zurych to miasto, które jest na mojej podróżniczej liście i bardzo chciałabym je zobaczyć. Właśnie ze względu na jezioro i w ogóle widoki (na przykład takie jak te na pocztówce, która jest piękna). Nie mam niestety żadnej pocztówki prezentującej to miasto, jednak mam nadzieję że może będę mogła jakieś samodzielnie zakupić :)

Window On The World pisze...

Ale świetna pocztówka :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...