sobota, 4 lipca 2015

725. Rosja


Sankt Petersburg to drugie co do wielkości miasto Rosji, położone daleko na północy, nieopodal granicy z Finlandią. Żyje w nim ponad 4,5 miliona osób. Od 1712 do 1918 roku to Sankt Petersburg był stolicą kraju.
Jest bez wątpienia najbardziej europejskim wśród wszystkich miast Rosji. Sankt Petersburg to bardzo nowoczesny, kosmopolityczny ośrodek, odbiegający znacznie od stereotypowych wyobrażeń o Rosji.
Widoczny na pocztówce Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi, jest jednym z najsłynniejszych symboli tego miasta. Sobór został zbudowany w miejscu, gdzie 13 marca 1881 r. (a wg kalendarza juliańskiego 1 marca) został zabity car Aleksander II - dosłownie w poprzek ulicy. Petersburżanie nazwali świątynię „Okrwawionym Zbawicielem” albo krócej „cerkwią na Krwi”. Po latach komunizmu w Rosji sobór został ponownie otwarty w sierpniu 1997 r. po długiej blisko 30-letniej renowacji. Wnętrze soboru jest ozdobione wieloma niezwykle pieczołowitymi mozaikami stworzonymi przez 30 najznakomitszych artystów ówczesnej Rosji. Pokrywają one powierzchnię ponad siedmiu tysięcy metrów kwadratowych wnętrza i są wykonane z 20 rodzajów kamieni dekoracyjnych (m.in. jaspisu, rodnitu, porfiru, włoskiego marmuru) – stąd część wnętrza zaadoptowano na Muzeum Mozaiki.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...