sobota, 4 lipca 2015

727. Republika Południowej Afryki


Kapsztad (chociaż osobiście wolę Cape Town) to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Kapsztad to połączenie spokojnego klasycyzmu i wyszukanej nowoczesności. Połozenie samo w sobie oferuje już wrażenia, a dodatkowo wspinaczka na jedną z Gór Stołowych pozwala zachwycać się fantastyczną panoramą. W zdecydowanej przewadze jest tu niska zabudowa miejska, a pomiędzy wąskimi krętymi uliczkami pojawiają się nowoczesne szerokie arterie komunikacyjne i wysokie wieżowce ze szkła. Tych ostatnich nie ma tu zbyt wiele, ale i tak są one symbolem postępu.
Chociaż formalną stolicą RPA jest Pretoria to właśnie tutaj w Kapsztadzie podejmuje się większość decyzji i miasto to stanowi stolicę legislacyjną republiki. Poza tym jest to miasto wielojęzyczne, a najważniejsze języki to afrikaans, angielski i xhosa. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, które stanowi ponad 70% wyznawców. Rozwija się tu wiele gałęzi przemysłu, w tym między innymi motoryzacyjny, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i stoczniowy, a szczególne znaczenie dla kraju ma kapsztadzki port morski.
Dla turystów jest to raj, o jakim można tylko pomarzyć. Z jednej strony góry, zachęcające do wspinaczek i pieszej turystyki, na które można wjechać kolejką linową a zjechać na linie wzdłuż 112 metrowego zbocza. Z drugiej strony wody spokojnej zatoki ze wszystkimi atrakcjami, włącznie z nurkowaniem i podziwianiem wraków starych statków, słynną plażą Camps Bay i możliwością uprawiania surfingu. Klimat śródziemnomorski zapewnia doskonałe warunki pogodowe, choć zima - w przeciwieństwie do naszej przypadająca na okres od czerwca do sierpnia - może zaskoczyć niższymi temperaturami.

Pocztówka otrzymana od Marysi, z jej wyjazdów służbowych.

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...