sobota, 4 lipca 2015

730. Albania - UNESCO


Albania jest średniej wielkości krajem położonym w południowej części Europy. Większość ludności skupiona jest w stolicy, będącej jednocześnie centrum finansowym kraju. W ostatnich latach nastąpił dość intensywny rozwój tego kraju, który jeszcze 20 lat temu cechował ponad 90-procentowy analfabetyzm. Dziś po reformach parlamentarnych Albania rozwija się gospodarczo będąc poważnym kandydatem do Unii Europejskiej. Na polu europejskim kraj cechuje się dużą aktywnością należąc do takich organizacji, jak OBWE, NATO, ONZ, Rada Europy czy WTO oraz założycielem Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego.
Jednym z najpiękniejszych albańskich miast jest Kruja. Stanowi ono architektoniczna perełkę kraju. Położona na zboczach górskich jest świadectwem ponad tysiącletniej historii. U stóp miasta rozciąga się morze. Na szczycie góry widnieje zamek z VI wieku, wybudowany na planie elipsy, Zamek posiadał aż 9 wież obronnych. Dziś znajduje się w nim muzeum Skanderberga i etnograficzne. Urokiem Krui są liczne przytulne knajpki. Z kolei Berat to „miasto tysiąca okien”. Swoją nazwę zawdzięcza wielkim i barwnym okiennicom na ścianach domów. Tu również można podziwiać ruiny zamku. W 2008 roku organizacja UNESCO umieściła Berat na liście światowego dziedzictwa przez rozszerzenie dodanego w 2005 roku wpisu o mieście Gjirokastra. W Butrint  (od 1992 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO) można obejrzeć między innymi grecki amfiteatr, mogący pomieścić 1500 widzów, świątynię oraz łaźnie. Sarda to dawne średniowieczne miasto, w którym można dziś podziwiać pałac i kościół w stylu romańskim.

Pocztówka otrzymana od rodziców, któzy nawet nie zdawali sobie sprawy, że wysyłają mi takie cudeńko - w Albanii znajdują się dwa obiekty UNESCO (trzy, jeśli podzielimy na konkretne miasta) i właśnie te dwa obiekty można podziwiać na pocztówce Berat i Butrint.3 komentarze:

kingway Kinga pisze...

Nie mam pocztówki z Albanii w swojej kolekcji, a Ty trafiłaś jeszcze na obiekt UNESCO - super! :)

Pasażerka pisze...

nienawidzę Cię :*

Paula Nowak pisze...

Również nie mam pocztówki z Albanii.. w tym roku miałam spędzić tam swój urlop.. no,ale dużo się zmieniło..
a ta jest bardzo fajna ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...