wtorek, 2 sierpnia 2011

228. Turcja

Antalya, otoczona z trzech stron wysokimi górami, to największa metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego (ponad 600 tys. mieszkańców) i jednocześnie centrum okolicznych ośrodków wypoczynkowych, synonim Tureckiej Riwiery.
Podobnie jak w czasach antycznych, życie miasta skupia się w okolicach portu. Na wschód i południe od niego leży stara dzielnica Kaleiçi, ograniczona od południa dużym parkiem Karaalioglu, od wschodu jedną z głównych arterii handlowych – Atatürk Cad., a od północy niemniej ważną Cumhuriyet Cad. Od charakterystycznego punktu przy Cumhuriyet Cad., jakim jest wieża zegarowa, odchodzi na północ komercyjny deptak Kazim Özalp Cad. (Şarampol). Ważną ulicą jest też Güllük Cad. (dawna Anafatlar Cad.), odchodząca na północ od Cumhuriyet Cad. jakieś 700 m od centrum.
Na zachód od wieży zegarowej wznosi się najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny i jednocześnie wizytówka miasta – Żłobiony Minaret. Jeszcze dalej, na głównym placu miasta – Cumhuriyet Meydani (plac Republiki) – stoi konny posąg Atatürka, górujący na Starym Portem.

Kartka otrzymana prywatnie od Rilli, która byłą w Turcji jakiś czas temu, wróciłam, zapomniała... ale stempelek mówi, że szła 5 dni (28.07), cóż, ciekawostka...

4 komentarze:

Pasażerka pisze...

i ta Twoja niby brzydsza? fenomenalna! :)

Laura pisze...

Zgadzam się, jest świetna! Ps. po co Ci te weryfikatory przy komentarzach?:P

Petitek79 pisze...

Modna coś ostatnio ta Antalya

Karo pisze...

A weryfikuje sie cos? o.O

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...