piątek, 18 stycznia 2013

702. Nowa Zelandia

Piękna pocztówka z pięknego miejsca.
Bay of Islands to głębokowodna zatoka w regionie Northland, na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Położona 60 km północny zachód od Whangarei, znajduje się blisko północnego krańca całego kraju.
Jest jedną z największych wędkarskich, żeglarskich i turystycznych atrakcji Wyspy Północnej, a jednocześnie jest znana z wielkich zawodów wędkarskich, rozpropagowanych przez amerykańskiego pisarza Zane Greya w latach trzydziestych XX wieku.
Bay of Islands jest nieregularną w kształcie, szeroką na 16 km zatoką na północnowschodnim wybrzeżu wyspy. Naturalne kotwicowisko posiada kilka ramion wcinających się w ląd, z których należy wymienić przede wszystkim Waikare Inlet na południu oraz Kerikeri i Te Puna (Mangonui) na północnym zachodzie. Miasteczko Russell położone jest na końcu krótkiego półwyspu wdzierającego się w zatokę z południowego wschodu. Na północ od tego półwyspu znajduje się kilka wysepek, z których największymi są Urupukapuka (widoczna na pocztówce) na wschodzie i Moturoa na północy. Półwysep Purerua ogranicza zatokę od zachodu, natomiast półwysep Cape Brett, wybiegający 10 km w głąb oceanu, od wschodu.
Według badań z roku 2006 Bay of Islands uznano za drugie na świecie miejsce intensywności błękitu nieba po Rio de Janeiro.

Otrzymana od Marty z wizażu, dziękuję :*

0 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...