niedziela, 28 października 2012

616. Polska

Uwielbiam takie kartki. Tę dostałam od Gryzzli w 2010 roku. Wrzucona za sprawą mariimarysienki z wizażu :)
Krakowskie Przedmieście to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek. Administracyjnie znajduje się w dzielnicy Śródmieście.
Projektantem przebudowy Krakowskiego Przedmieścia był Krzysztof Domaradzki. Ulica po remoncie stała się szerokim deptakiem z wąską jezdnią pośrodku dostępną tylko dla komunikacji miejskiej oraz taksówek. Nawiązując do wyglądu ulicy na obrazach Canaletta użyto specjalnego, żółtawego granitu sprowadzonego z Chin, aby imitował kolor nawierzchni z XVIII wieku. Oprócz tego użyto także granitu szwedzkiego (czerwony) oraz strzegomskiego (szary).
Na nowym Krakowskim Przedmieściu pojawił się także nowe, stylizowane ławki, pachołki, kwietniki, latarnie-pastorały, zasadzono kilkadziesiąt drzew, postawiono cztery kubiki z reprodukcjami obrazów Canaletta oraz brązową tablicę wskazującą oś Saską. Ulica nie została w pełni przystosowana dla niepełnosprawnych.
Chciałabym znowu przejść się tym deptakiem....

4 komentarze:

Cleo. pisze...

Piekna akwarelka.

Laura pisze...

Naprawdę lubisz akwarele? Nie wiedziałam nawet, ja średnio. Miałam jakieś z Bielska i Krakowa, bardzo ładne, ale rozesłałam je :)

Karo pisze...

Laura, bardzo lubię akwarele :)

Laura pisze...

No proszę, nie wiedziałam :)A przehandlowałam je jakoś. Zapamiętam na przyszłość.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...