niedziela, 28 października 2012

615. Polska - UNESCO

kliknij, aby powiększyć
Dzisiejszą kartkę sponsoruje polski sześciomiesięczny RR oraz stalowamagnolia (justyna), od której tę kartkę otrzymałam. A także Brydzia z wizażu, która kartkę wybrała ;)
Zamek w Malborku, to piękny gotycki zamek krzyżacki, otoczony fosą, w 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Budowla wybudowana w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Powierzchnia jaką zajmuje zamek malborski wynosi około 20ha. Składa się ona z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Budowla była siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego w latach 1309-1457.
W latach 1457-1772 w twierdzy panowali wojewodowie malborscy. Podczas tych kilku stuleci zamek był zniszczony, odbudowany i przebudowywany. Budowla do dzisiejszego dnia doskonale została zachowana i stanowi ogromną atrakcję tej części Europy. Muzeum zamkowe otwarte jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, natomiast tereny zamkowe możemy podziwiać siedem dni w tygodniu. Zamkowe muzeum zostało utworzone w 1961 r. Dacie wiarę, że mimo, iż w Malborku byłam kilka razy, ba! Na terenie zamku też byłam kilka razy, to samego zamku nigdy nie zwiedziłam? Kiedyś to nadrobię. I promise!
Oczywiście, mam też kilka ciekawych linków:
Historia zamku w Malborku
Muzeum Zamkowe

3 komentarze:

Maria pisze...

A ja nie byłam w Malborku ;( Mam nadzieję jednak, że w przyszłe wakacje nadrobię :D

Cleo. pisze...

Pocztówki z Malborka z Zamkiem Krzyżackim, mogłabym oglądać godzinami. To tak jak z wieżą Eiffla, z każdej perspektywy wygląda inaczej i wciąż zachwyca.

Kasia pisze...

Ja byłam w Malborku i bardzo mi się podobało ;) A pocztówka śliczna :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...