wtorek, 23 października 2012

614. Meksyk - UNESCO

Tęskniliście? Bo aż wstyd. Ostatnia notka z lipca! Ale wiele się u mnie dzieje i nie mam czasu na pocztówki. Ochoty zresztą też. No, ale powoli wracam. Oczywiście z kolejnym obiektem unesco (Agatko, nie bij!)
Co na kartce? Plantacje agawy i tradycyjne wytwórnie tequili w stanie Jalisco.
Tequila to meksykański wysokoprocentowy napój alkoholowy.Trunek jest destylatem sfermentowanego soku z agawy niebieskiej. Należy podkreślić, że tylko destylowany sok, a nie żadną inną część agawy niebieskiej można nazwać tequilą. W wieku XVII, około 1600 roku, Don Pedro Sánchez de Tagle, markiz Altamiry, zapoczątkował przemysłową produkcję tequili na terenie dzisiejszego Jalisco. W 1608 roku tequila została opodatkowana. Tequilę w formie, jaką znamy ją dzisiaj wyprodukowano po raz pierwszy na początku XIX wieku w Guadalajarze (Meksyk). Bardzo długo tequila była trunkiem lokalnym nie cieszącym się wielką popularnością. Zmieniło się to na początku nowego tysiąclecia, kiedy więcej marek trunku pojawiło się na rynku. Wtedy to tequila zyskała ogromną popularność, będąc w trójce najlepiej sprzedających się alkoholi mocnych. Nazwa tego trunku została bezpośrednio przyjęta od nazwy meksykańskiego miasteczka Tequila w stanie Jalisco, gdzie głównie produkowana jest tequila. Uważa się, że słowo to pochodzi z języka rdzennych mieszkańców regionu nazywanego nahuatl i oznaczało "miejsce uprawy roślin", "miejsce dzikich ziół", "miejsce, gdzie tną" lub "miejsce pracy". Według historyka Jose Maria Muria nazwa pochodzi od dwóch słów języka nahuatl – tequitl (zadanie, obowiązek, praca) oraz tlan (miejsce). Inne źródła podają, że słowo tequila oznaczało "kamień, który tnie".

3 komentarze:

Dominique pisze...

Tequila! Ładna kartka, taka... orzeźwiająca :D
Jak zrobiłaś ten świetny szablon? :pala:

Pasażerka pisze...

mam taką samą więc wyjątkowo nie zazdroszczę :P

Laura pisze...

Gdybym nie dostała dzisiaj 15 kartek UNESCO-wych z Portugalii, to bym Ci baaaardzo zazdrościła, a tak zazdroszczę tylko trochę :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...