czwartek, 15 września 2011

237. Finlandia - Laponia

Dawno nie dostałam na tyle interesującej kartki z Finlandii, że chciałabym ją zaprezentować.
Dobra, ciut kłamię, bo kilka by się znalazło - ale mam lenia i mi się nie chce.
A teraz do rzeczy - dlaczego akurat ta? Bo jest 'blisko' (chociaż to rzecz względna) Nivali. Mąż mój znajduje się ok. 300 km od koła podbiegunowego.
Trochę geografii - Nivala znajduje się jakieś 160 km na południe od Oulu. Ponoć piękne miasto, nie wiem, nigdy nie byłam, nie ocenię. Zdjęcia natomiast Oulu wyglądają tak:

 (zdjęcia z neta)

Dlaczego piszę o Oulu? Bo pocztówka przedstawia dziewiczą Laponię, region Finlandii, który kiedyś był prowincją Oulu, został wydzielony w 1936. Laponia jest piękna, prawda? Najsłynniejsze miasto - Rovaniemi, stolica Laponii i miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja. W Laponii dużą wagę przywiązuje się do hodowli reniferów. Śmiałam się kiedyś do męża, że jak przyjadę do niego, znajdę pracę przy dojeniu reniferów.. a może zacznę polować na białe niedźwiedzie? Tak czy siak - Finlandia jest piękna!
Hauskaa päivän jatkoa!

pees - język jest tak cholernie trudny do opanowania, że szok. Jak w każdym kraju jest słowotwórstwo, ale tutaj ta zasada obowiązuje w sposób taki - jedno zdanie w jednym słowie - wystarczy że weźmiesz kilka literek z każdego słowa i zlepisz ze sobą, jak ktoś zna zasady to się 'zorientuje', jak nie - to nie rozszyfruje tego nigdy. Ach... Na szczęście nie spotkałam się na razie z tym, i może się nie spotkam tak szybko :)

3 komentarze:

Petitek79 pisze...

Taką ładną Finlandię to ja mogę dostawać.

Laura pisze...

Moje obie dotychczasowe Finlandie nie powalają urodą. Jedna przeciętna, druga brzydka. Mam nadzieję, że kiedyś dostanę taką ladną jak Twoja. A tak btw. strasznie zimno musi tam być temu Twojemu męzowi... brry

Karo pisze...

Laura, dzisiaj był przymrozek ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...