poniedziałek, 12 września 2011

236. Macau/Makao

Znaleziona dzisiaj w skrzynce oficjalna kartka z Macau/Makao - Specjalny Region Administracyjny Makau powszechnie znany jako Makau lub Makao – jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do jednego z najbogatszych regionów na świecie

Co do zabytkowego portu z listy UNESCO:
Makao, bogaty port o strategicznym znaczeniu dla rozwoju handlu międzynarodowego, pozostawał pod zarządem portugalskim od połowy XVI w. do roku 1999, kiedy znalazł się pod wyłączną władzą Chin. Historyczna ulica miasta z portugalskimi i chińskimi rezydencjami, budowlami sakralnymi i gmachami publicznymi, czyni z zabytkowego centrum Makao rzadki przykład miejsca, w którym przez kilka wieków spotykały się estetyczne, kulturalne, architektoniczne i techniczne wpływy Wschodu i Zachodu. Znajdują się tu także forteca i najstarsza w Chinach latarnia morska. Miejsce jest świadectwem jednego z najdłużej trwających spotkań Chin ze światem Zachodu, możliwych dzięki ożywionej międzynarodowej wymianie handlowej.
Cieszę się, bo nie miałabym okazji dostać kartki z takiego regionu. W dodatku 3D, które nie powiem, robi wrażenie (ale zeskanować ładnie się nie da). Podoba mi się :)

5 komentarze:

Petitek79 pisze...

Niecodzienny obrazek jak na Makao, które znane jest raczej jako zatłoczone azjatyckie miasto.

Pasażerka pisze...

o proszę, nawet takie Makao ma swoje UNESCO. i do tego kartki 3D. szkoda tylko, że nie można zobaczyć jak naprawdę wygląda to na żywo ;)

Karo pisze...

Agatko, kartka na żywo czy ten fort na żywo?
bo kartkę to Ci mogę do Katowic przywieźć ^^

Pasażerka pisze...

hihi, chodziło mi o kartkę na żywo, ale fortem samym w sobie też bym nie pogardziła :D

do Katowic pewnie będę się przeprowadzać na ostatnią chwilę, czyli tuż przed październikiem, bo w przyszłym tygodniu dopiero jedziemy szukać jakiegoś mieszkania. ale jak się już tam sprowadzę to dam od razu znać!

Karo pisze...

Dobrze, i pójdziemy na kawę/piwo/herbatę/soczek i tak dalej... ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...